| Innsbruck a întrebat:

Pot sa folosesc vopseaua (de par) fara oxidant? Este culoare negru-abanos, nu inteleg la ce trebuie oxidantul

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxidantul fixeaza culoarea in par, deschide cuticula ca sa intre vopseaua in el. Iar daca oxidantul e de 9 sau 12 are ca scop deschiderea culorii parului.

| BiancaMiciu a răspuns:

Oxidantul ajuta la intarirea culorii parului. Face culoarea sa fie permanenta, adica sa nu se decoloreze in timp. Daca folosesti doar vopseaua fara oxidant culoare se mai decoloreaza in timp, nu va mai ramane la fel ca la inceput, parerea mea este ca nu ar trebui sa folosesti si oxidantul, daca nu vrei sa iti ramana culoarea permanenta in par, pana cand te vei tunde, sau te vei vopsi din nou.