| Al3ex45 a întrebat:

Poți sa scapi de mătreață daca te tunzi chelie?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca matreata se face la radacina firului de par, pe scalp si chiar de te tunzi chel, crusta de matreata va continau sa se faca, direct pe scalp.

Matreata este provocata de o ciuperca, iar boala provocata de ea se numeste DERMATITA SEBOREICA.

Ceva din ce pui pe par a facut posibila aparitia acestei ciupeci care iti provoaca coji si matreata pe scalp.
Foloseti cumva geluri sau creme de par, spuma sau fixativ ori alte produse de modelare a parului?
Fiindca astea sunt chimicalele periculoase care sufoca scalpul si duce la aparitia dermatitei seboreice.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Cu siguranță, dar să dai și cu bigul ca să fim sigurihee hee