| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la pictura.ce culori trebuie sa combini pentru a obtine negru? negrul acela intens nu gri inchis.dar in machiaj ce culori folosesti pentru a obtine negru?

2 răspunsuri:
| Azazea a răspuns:

Negrul nu se creeaza din combinarea altor culori. Din rosu galben albastru alb negru se fac toate celelalte culori, astea nu ai din ce combinatii sa le faci...

| SRDC a răspuns:

Negru si albul sunt considerate nonculori, sunt folosite pentru deschiderea sau inchiderea altor culori, la fel ca si culorile primare nu se pot obtine prin combinarea altor culori. Rosul din ce combinatie de culori il obtii? Albastrul din ce combinatii? Galben din ce combinatii?