| Tzigaret a întrebat:

Salut.
Am avut parul scurt de cand ma stiu si din primavara am incetat sa il mai tai..acum este destul de lung, dar si cade mai mult.
Adica nu aveam probleme cu caderea parului cand il aveam scurt, doar dupa vreo 4 zile de la spalare cand se ingrasa imi mai cadea, dar acum cade mai mult si se si ingrasa mai repede.
Ieri si alaltaieri dimineata m-am pieptănat si am scos undeva la 30 fire, azi m-am spalat pe cap si am ramas socat ce a ramas in cadă, am strans tot si am numarat, undeva la 230 de fire straight face si inainte nu imi cadeau la spalare, undeva in jur de 15-20.
Tin sa mentionez ca imi cade doar cand este foarte uleios, dupa ce ma spal pe cap vreo 2-3 zile nu imi mai cade.
Ce sa fac? Este normal? Sa merg la un dermatolog?
Sunt baiat si am 22 ani, in prezent am un par foarte des. Tata este chel ce e drept, dar eu port gena mamei si nu stiu ma pune pe ganduri.
Multumesc.

2 răspunsuri:
| SomethingFunni a răspuns:

Nu exista cine stie ce statistici pe tema asta, dar e adevarat ca parul mai lung e aflat sub mai mult stres.

Aparent in China exista niste pareri, unde a fost timp de multa vreme la moda pentru barbati sa isi creasca parul lung, iar apoi sa il lege la spate intr-o coada ca sa nu se deterioreze cand se agata. Concluzia mea e ca parul e mai probabil sa cada cand e lung.

| Rox1234 a răspuns:

Sunt mai multe cauze ale caderii parului. Poate fi si o cauza hormonala, poate fi si de la produsele folosite de exemplu sampon. E normal sa ti cada 100 de fire pe zi. Si cand ne spalam pe cap tuturor ne cade. Poate si de la samponatul agresiv. Daca tu spui ca iti cade mai mult cand e scalpul uleios, spala te ceva mai des. Sper ca nu ai matreata ca poate fi si asta o cauza. Eu zic ca nu e ceva de ingrijorare dar daca tu simti ca ti cade mai mult decat trebuie consulta un medic.