| Antonia154 a întrebat:

Eu am parul ondulat si mi-l spal o data la 3 zile si il indrept in fiecare zi. Dupa baie nu mi-l dau cu nici o solutie, doar il usuc u foenul si apoi il indrept, stiu ca nu trebuie indreptat... dar ce sa fac, ca nu pot sa ii fac indreptare permanenta. Cit de rau este daca il indrept in fiecare zi?

13 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Salut!
In primul rand, ma voi da exemplu chiar pe mine.Parul meu a fost intotdeauna des dar, de cand am inceput sa il indrept cu placa(pentru ca deh! nu imi suportam onduleurile) am continuat sa fac asta zilnic.Acum parul meu s`a rarit si nu il mai indrept absolut deloc ba chiar imi fac tot felul de coafuri gen coc turn,codite impletite si chiar arata interesant :). Acum,desi sunt absolut obsedata de parul lung(nu imi sta bine cu parul scurt!)trebuie sa il scurtez pentru ca este ars de sus pana jos si nu se mai indreapta, ba chiar nu sta in niciun fel desfacut.
Revenind la problema ta, este ok ca iti speli parul odata la 3 zile deoarece,indiferent de ce tip de par este,murdaria, parful acumulate peste zi sunt "absorbite" in par si il fac sa isi piarda stralucirea, vitalitatea si sa se ingrase.
Este o mare greseala sa iti usuci parul cu foehnul dupa baie.Caldura emisa de acesta il arde si mai mult si pe deasupra mai este si caldura emisa de placa.ASA NU! Cel mai bine este sa lasi parul sa se usuce de la sine si sa te speli seara ca sa nu mai fii nevoita sa il usuci.
Inainte sa iti indrepti parul ar trebui sa iti dai cu un spray de protectie impotriva placii pe care il gasesti doar la saloanele de cosmetica. Poate fi destul de costisitor insa este ca un tub de fixativ si te tine foarte mult.
Poti sa iti mai cumperi si un ser pentru varfuri despicate de la Avon(eu il folosesc!) care este ieftin(17 RON):
http://www.google.com/......tp?/imgres
Poti sa incerci de asemenea niste masti din ulei de ricin,ulei de masline,masti pentru parul ars(pentru ca fii sigura ca este ars!).
Sfatul meu este sa nu iti mai indrepti parul zilnic pentru ca,pe langa faptul ca dauneaza parului,mai este si plictisitor sa ai aceeasi freza mereu.Fa`ti o coada de cal,un coc turn, o codita impletita, 2 codite sau lasa parul ondulat si ca sa nu arati ca o fetita poti incerca o tinuta mai matura.
Fiecare coafura are farmecul ei iar tu vei surprinde pe toata lumea cu un look nou in fiecare zi :).

| Jadis a răspuns:

Stai linistita dragawinking Exact asa fac si eu. Ma spal la 3 zile si il indrept zilnic. Eu nu il am ondulat mi se intoarce la varfuri in exterior si in interior si arata oribil. Daca il indrept intr-o zi a doua zi e la loc si de aia trebuie sa ma indrept zilnic. Si nici eu nu folosesc protectie laughing

Pai ce am putea face? Sa ne mai taiem varfurile din cand in cand...sa nu fie placa chiar asa fierbinte, sa nu revenim cu placa in acelasi loc de mai multe ori... cam atat!

Si poate incerci ca intr-una din zile sa nu il indrepti (daca nu iti place cu el neindreptat prinde-l intr-o coada sau ceva si apoi rasucesteti-l sus si prindel ca un cleste de par) eu asa facwinking

| Adișa_9127 a răspuns:

Buna!happySi eu tot par ondulat-cret il am numai ca este mediu si dupa ce imi fac baie arat ca o oaie creata si asa il indrept in fiecare zi.Eu dupa ce aplic samponul ma dau cu balsam de par de la Kallos si mi-l mai netezeste.Mie mi se intampla ca dupa ce imi indrept parul sta ca un pamatuf/matura asica ff umflat si trebuie sa stau 3 zile cu el prins ceea ce nu suprtlaughing.Tie ti se intampla la fel dupa ce il indrepti? Pa-pa:*

| didi12 a răspuns:

Foarte rau.La fel de rau este si daca ti-l usuci cu foenul.Stiu ca iti sta mai bine cu parul indreptat, la fel cred si eu despre mine, dar incearca sa nu ti-l intinzi asa de des.Tot tu vei avea de suferit mai devreme, deoarece parul isi va pierde stralucirea si se va arde.Ai incredere in tine! Pun pariu ca iti sta foarte bine si cu el ondulat. Daca nu vrei sa ti-l lasi asa,prindeti-l intr-o coada,sau prinde-l cumva, nu stiu, orice idee iti vine.Gaseste pe net idei, orice...Dar nu uita! Nu il mai indrepta asa de des.

| didi12 a răspuns:

Mai tarziu* vroiam sa zichee hee

| justme_4720 a răspuns:

Daca il indrepti in fiecare zi,parul tau se va distruge treptat.Dar daca chiar nu poti renunta la placa tunde cate un cm in fiecare luna si foloseste masti naturale facute acasa.
Iti voi spune ce folosesc eu si chiar da rezultate:
-ulei de masline extra virgin(pentru par ars, fire despicate), galbenus de ou si zeama de lamaie(pentru stralucirea parului).Le amesteci si aplici masca pe par.Eu stau cam 2 ore cu ea in cap. Masca aceasta o folosesc o data pe saptamana, este foarte buna!

| roxana_1364 a răspuns:

Eu sunt de parere ca idiferent de brend placa arde parul daca nu folosesti o solutie protectoare inainte de a-ti indrepta parul(ti-o recomand pe cea de la gerovital plant o gasesti pana in 15 lei in hypermaketuri)sa folosesti o masca hidratanta in fiecare saptamana gen gliss sau kallos.si incearca sa-l indrepti cat mai rar, mai lasa-i pauze parului tau ca nu este bine sa-l agresezi asa des. daca parul tau este foarte rebel gasesti in comert creme pentru disciplinarea parului(nivea de ex)

| ignore a răspuns:

Pai e f raw pentru ca se deterioreaza dar ca sa nu se intample asta trebuie sa iti dai cu balsam si masti de hidratare sau spray pentru par uscat si tunde-te din cand in candhappy

| calexiandra a răspuns:

Depinde si ce placa folosesti. dar de obicei placa arde parul.nu trebuie folosita atat de des. pentru ca se va distruge parul.fii atenta happy

| feliciazavoraru a răspuns:

Este ft daunatoare placa, ca si fhenul si ondulatorul, dar intr-o masura mai mare. dar nu se intampla nimic daca o folosesti o data pe saptamana. asa e cel mai indicat. Si nul folosi in fiecare zi kaci in jur de 3 saptamani poti ramane fara par in cap.si incearca sa folosesti si balsam. Succes! >; d< Fundita?

| Mirela a răspuns:

Pfoai.nu ti-l indrepta in fiecare zi.
Incearca sa ti`l indrepti cat de cat cu feonul si lasa placa.si eu de cateva zile incerc sa renunt la ea.mi-am distrus parul.
dk iti sta bine cu parul ondulat nu ti`l strica.te pup :*

| Twist a răspuns:

HEI! pai dupa un anumit timp, daca este indreptat in fiecare zi nu o sa iti mai stea ondulat ca inainte.Si eu sunt in aceias situatie si eu il mai las cateodata si ondulat si nu prea si'a stricat forma naturala insa am o colega cu parul cret si il intinde mereu iar acum nu ii mai sta lafel.Deci depinde de par, eu zic sa il lasi macar o zi pe saptamana ondulat, eu asa fac si mai bine folosesti si o solutie pentru par drept ca sa nu il arda prea rau!
ceau:*

| bydrOOgs a răspuns:

Depinde, dupa parerea mea ii foarte grav! Intr-un timp si eu imi indreptam mereu parul pana cand am vazut o schimbare. Parul nu supoarta atata arsura si se despica, iar asat arata foarte urat Depinde si de parul tau.