| cnvv a întrebat:

Am multe puncte negre pe fata, in special pe nas. Am vazut pe Youtube un fel de masca facuta din carbune. Chiar functioneaza? Doare? De unde pot face rost?
Si mai am o intrebare. Cum pot sa fac sa dispara cosurile/punctele negre de pe piept? Tot cu masca de aia?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Iti poti face si singur acasa.
Ca sa-si faca efectul, trebuie ca inainte sa pui fata ta sub aburi pentru a se deschide porii, asta e valabil la orice tratament facial pe care il faci acasa.

Eu mi-am facut acasa acea masca, nu am cumparat-o.

Mi-am cumparat aracet non toxic si carbune medicinal.
Am pisat fin 3 pastile de carbune si am amestecat cu aracet, dupa care l-am aplicat cu ajutorul unei pensule pe fata. Simti cand e uscat dupa ce fata ta se strange. Masca o dezlipesti de jos in sus, adica incepand de la barbie spre frunte. Doare un pic cand tragi de ea. Ai grija, cand o aplici sa ocolesti ochii, sa nu dai pe sprancene ca ai nenorocul sa ramai fara sau injumatatite laughing.

Masca asta nu numai ca ia punctele negre, ci si orice "infractor" infipt sub piele.

Am preferat sa o fac in casa si apoi sa incerc si cele care se gasesc prin oras.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici o masca cu ou si servetele, care scot punctele negre, simplu si eficienta, usor de facut singurica acasa!
https://www.youtube.com/watch?v=einO7Zi0aYc

| jon987654321 a răspuns:

Daca ai ten gras cumpara un gel de curatare de la avene ..usuca tenul si reduce si sebumul.e foarte bun.si ieftin 50lei 200ml 27 100ml.

| RastaGeorgiana a răspuns:

Nu am incercat masca cu carbune, dar iti recomand masca cu albuj de oua, le zbati, iei niste servetele subtiri, te dai cu o pensula de machiaj pe fata cu oua si lipesti servetelele alea in locurile unde te-ai dat cu ou.Astepti sa se usuce cam 30 de minute si dupa o deslipesti.O alta metoda e pentru cosurile negre de pe piept.Iei o agrafa de par si cu "fundul" agrafei apesi in jurul cosului negru in felul asta cosul iese si nu mai ai probleme.Sa ai grija ca agrafa de par sa fie desinfectata. Dupa ti-ai scos cosurile negre te daicu apa micelara sau cu crema hidratanta.Dai funda?