| DeEeA_2049 a întrebat:

:*
Bun, deci problema mea e una simpla.Am parul usor ondulat, rebel cum s-ar spune, in special dupa ce ma spal pe cap...Si din cauza ca il indrept cu placa in fiecare zi am mai multe varfuri despicate.Si nu stiu, nu mai are luciu...As vrea sa va intreb daca stiti vreo cale de a-l indrepta, dar natural nu cu tot felul de creme si solutii. A, si am incercat de curand sa ma clatesc cu otet dar nu are niciun efect, nu e nici mai drept, nici mai lucios, arata la fel.
Va rog, ajutati-ma!
Fundita :*

10 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Buna Dea!
Sa vedem:-nu este sanatos pentru parul tau sa il indrepti cu placa foarte des.Nu mai poate respira deloc.
Am auzit ca, dar mi se pare foarte foarte ciudat, se indreapta si cu fierul de calcat.Nu am incercat nicioadata, dar eu cred ca iti strica parul.
Asa ca, daca cu sampoane si balsamuri nu merge, incearca cu:
Tratamente cu ulei incins

Uleiurile speciale pentru indreptat parul contin proteine si vitamine care confera sanatate parului, mai ales daca obisnuiesti sa iti schimbi foarte des stilul coafurii.
Iti spun si cum trebuei sa procedezi:
Incalzeste uleiul si aplica-l pe par si pe scalp (Atentie! Sa nu fie fierbinte). Acopera parul cu o punga care sa permita uleiului sa actioneze cald pe o perioada indelungata.

Ca sa ai cele mai bune rezultate, dupa spalare foloseste un balsam puternic hidratant. Lasa balsamul sa actioneze asupra parului cel putin un sfert de ora. Foloseste uscatorul, de la scalp catre varfuri, ajutandu-te si o perie deasa, cu dinti de sarma. Acest fel de a-ti indrepta parul va face ca rezultatele dorite sa tina pana la urmatoarea spalare.
Il mai poti indrepta si cu peria.
Dar nu uita: peria si uscatorul sunt cele mai sanatoase metode de indreptare a parului, dar daca nu poti renunta la placa, foloseste-o pe parul uscat. Pentru a proteja parul, e bine sa aplici un ser special pentru par coafat la caldura.

| Bianqita a răspuns:

Bun...sa incepem cu inceputu'. Problema ta nu e una simpla ca daca era simpla iti gaseai singura raspunsultongue.
Asa...si parul meu e la fel, ondulat mai tare, si din cauza asta mi-l indrept si eu.Folosesc spray pentru protectie de la Syoss care imi face foarte bine la par.Are luciu, nu mi se despica varfurile decat foarte foarte putin (pentru ca e normal, din cauza placii tinand cont ca imi intind parul la 205 grade) si nu am probleme cu el, binee...am si un fir gros.Natural,n-ai sa gasesti oricat ai incerca.Mai sunt si acele creme sau seruri, dar nu am incercat.Bafta!:*

| anaisu a răspuns:

Cand te usuci cu feonul in acelasi timp il indrepti cu peria :d

| Creionash a răspuns:

Buna! Daca ai parul suficient de lung, ti l-i putea indrepta cu placa si sa iti mai tunzi din varfuri o data la 2 luni.sau cand e nevoie.asa nu iti arata prea despicate.alta metoda.nu am idee. dar in legatura cu stralucirea lui.foloseste ceva sampon.nu stiu. dar oricum, sa nu folosesti sampon care contine petrol, ca ala ti-l va face si mai naspa si fara stralucire.alte idei nu am. sper ca te-am ajutat.big grin Bye.wave:*

| frumusicclaudic a răspuns:

Uite cand te speli pe cap foloseste sampon haldonsholdrex si iti dai cu balsam panten sau dove pe urma iti clatesti capul (mai intai te clatesti de sampon si pe urma pui balsam si clatesti) te usuici si te pieptani pe parti in timp ce dai cu sprei pentru volum de la fructis si daca faci asta de mai multe ori (dar nu in fiecare zi la 2 sau 3) ti se va indrept daca vrei parul de revelin si nu este indreptat iti dai cu placa de par si pe urma cu fixativ la sfarsit cand nu mai vrei spalate pe cap cum ti-am zis mai sus.Intradevar vei cheltui mult dar este pentru parul tau. Sper sa iti fiu de folos! Si sper sa imi dai fundita dar nu trebuie daca nu merge ca la mine a mers.

| frumusicclaudic a răspuns:

Dami si mie fundita ca nu am

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tunde-te pe piele si creste mai drept laughing) [serios vb]! [nu e o bataie de joc stai linistita]big grin

| dog_9290 a răspuns:

Hey Deea! Craciun Fericit!

Eu am parul un pic mai lung de umeri si breton. El, fiind ondulat trebuie sa-i fac ceva sa stea drept.De obicei dupa ce fac baie mi-l pieptan cu un piaptan nu cu peria si il prind.In timpul zilei cand nu trebuie sa merg la scoala sau in alta parte mi-l prind.

Inainte de a-mi spala parul mi-l dau cu un ulei de masline, apoi cand este mai uscat mi-l dau cu un ser regenerator si inainte de a mi-l face cu placa mi-l dau cu o crema.
Poti gasi niste produse pentru regenerarea parului la Avon, Nivea sau poti intreba la farmacie.
Sper sa te fi ajutatwinking

| XxxRoXixxX a răspuns:

Deci : 1.iti speli parul, il usuci, apoi il intinzi cu placa de par; daca nu merge, du-te la coafor! Bafta, te rog fundddddddddda! funditzzza ca am putine plz! mersi!

| XxxRoXixxX a răspuns:

Deci : 1.iti speli parul, il usuci, apoi il intinzi cu placa de par; daca nu merge, du-te la coafor! Bafta, te rog fundddddddddda! funditzzza ca am putine plz! mersi