| Hr_Alle_1997 a întrebat:

Vreau sa ma fac roscata aprins dar acum sunt bruneta si nu vreau sa il decolorez fiindca am inteles ca imi va strica parul. Ce sa fac scap de brunet?

2 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Foloseste vopsea permanenta si las-o mai mult pe par sa prinda mai bine

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu face greseala ca iti pui roscat peste si sa alsi mai mult,pentru ca nu vei face nimic decat sa inrautatesi situatia:la radacini vei fi roscata, iar restul tot negru, iar in final, ajungi ori sa te vopsesti bruneta, ori sa te decolorezi.Eu recent de 3 luni m-am facut blonda.din brunet.E greu sa scapi de negru, iar fara decoloratie ca sa ajungi la rosu aprins nu ai cum.Culorile puternice,aprinse,de obicei se obtin doar pe un par deschis la culoare, nici pe un saten mediu-inchis, nu mergea, aveai nevoie de un decapaj, dar nu era asa de agresiv ca decoloratia.Totusi,daca esti vopsita doar o data sau de 2 ori cu negru, ar trebui sa se decoloreze de la sine de la soare si de la spalat, dar daca esti bruneta de ceva timp... daca nu iti permiti, sau nu vrei sa mergi la salon, fa-o acasa.Asteapta o luna-2 sa se mai decoloreze parul, si ia-ti pudra decoloranta cu oxidant de 6%, pe care il aplici doar pe lungimi, fara radacini.Il lasi 2-3 saptamani si in functie de culoarea obtinuta, mai decolorezi odata, tot parul.La sfarsit, aplici vopseaua dorita.Cam acesta este procedeul pentru rosu aprins, ACASA. Poate ai noroc, si nu vei avea nevoie decat de o decolorare, dar ma indoiesc.Parul tau se va degrada, si oricum va trebui sa il tunzi si sa il hidratezi intens.Am fost si eu bruneta, si stiu cum e sa incerci in disperare sa scapi de el fiindca devine foarte monoton. Daca ai rabdare cateva luni, iti poti face acasa decapaj, o data la o luna, pudra decoloranta cu oxidant in combinatie cu apa fierbinte si sampon masezi parul cu aceasta compozitie si lasi cam 30 de minute.Iti iei un oxidant 12% fiindca isi scade puterea de la apa si sampon. Evita radacinile, fiindca se vor deschide mai tare. Daca ai par rezistent, poti face si de 2 ori pe luna, nu afecteaza nici macar pe jumatate ca vopseaua.Succes!:*