| booboorooza a întrebat:

Sunt fata si am 12 ani, 1.52, 40kg. Credeti ca ma avecteaza cu ceva daca nu beau lapte? Mentionez ca mananc LACTATE aproape zilnic : branza, iaurt, smantana etc

10 răspunsuri:
| LifTwist a răspuns:

Nu chiar, dar este bine totusi sa bei pentru a avea calciu

| Jadis a răspuns:

Pai nu e nimic. Branza iaurtul..., sunt facute din lapte. Dar e bine ca mananci in fiecare zi. Organismul are nevoie si de lactate. Dar totusi ar fi bine daca ai bea si niste lapte. Daca chiar nu iti place laptele sa nu bei, ca poate ti se face rau. Daca iti place poti sa bei linistita. Dar nu inainte de culcare tongue

| rosto a răspuns:

Nu te afecteaza cu nimic, nici eu nu beau si nu am baut lapte si nu m-a afectat cu nimic. La fel ca tine, am mancat lactate, dar nu lapte. happy

| baru a răspuns:

Salut. Este bine sa bei lapte, pentru intarirea oaselor. Asta in primul rand. Dar, daca consumi lactate, zilnic este foarte bine. Pentru alimentatia, zilnica: Lapte, oua, carne, fructe. Aceste alimente sunt baza. De aici poti pleca. Ca si idee, nu se intampla nimica daca nu bei lapte. Pa

| DeMentaa a răspuns:

A nu are nimic da inceaca sa reduci eu am 12 ani am 1. 61 si am 40 de kg esti cam grasuta pentru varsta ta

| booboorooza explică:

Nu sunt "grasuta"! Daca ma vezi sunt un bat laughing

| Andreea_8910 a răspuns:

Nu, daca consumi alte lactate nu are nimic.

| danyboy93 a răspuns:

Nu. Cu absolut nimic. Daca mananci lactate e de ajuns.

| Laue a răspuns:

Nu ar trebui sa fie nici o problema, intrucat mananci alte lactate, dar e pacat. Laptele e bun.

| eLLaPrinceSS a răspuns:

Nu te afecteaza deloc, dar uneori ar trebui sa bei pentru ca are mult calciu si multe vitamine!