| Gheorghiu_Alexandra_1998 a întrebat:

Știe cineva cum pot să îmi fac propriul "dry shampoo" sau un spray pentru par?

Răspuns Câştigător
| Anonimsilver a răspuns:

Există câteva substanţe pe care le poţi folosi în locul şamponului uscat şi care vor avea aproximativ aceleaşi efecte că cele ale unui produs din comerţ. Pudră de tâlc, amidonul de porumb, argila pudră, bicarbonatul de sodiu sau praful de copt sunt câteva dintre acestea.

Efectele lor depind în mare măsură şi de părul tău, aşa că înainte de a te hotărî asupra unuia dintre aceste ingrediente, le poţi testa pe rând pentru a descoperi care este cel mai potrivit pentru tine. Atunci când le testezi, asigură-te că ai îndeajuns de mult timp liber la dispoziţie pentru a-ţi spăla părul în cazul în care unul dintre ingrediente rămâne vizibil pe păr sau nu are efectul pe care îl doreai.

Pentru a face un şampon uscat aromat, amestecă ingredientul care ţi se potriveşte cel mai bine din cele enumerate mai sus cu ierburi sau flori uscate (trandafiri, lavanda, hibiscus, violete, mentă, etc). Pune-le într-un borcan închis ermetic şi lasă-le timp de 2-4 săptămâni într-un loc uscat şi întunecat. Parfumul va pătrunde în pudră, aşa că atunci când o vei folosi, pe lângă aspectul curat al părului, te vei bucura şi de un miros plăcut. Nu amestecă pudră cu uleiuri esenţiale. Acestea miros într-adevăr frumos, însă vor anula efectele absorbante ale pudrei.

Aminteşte-ţi că şamponul uscat nu trebuie să ia locul definitiv spălărilor normale, însă este soluţia perfectă dacă eşti în criză de timp sau dacă ţi se pare că ai ajuns să îţi speli părul prea des. Tot ce trebuie să faci este să testezi mai multe tipuri, până când îl găseşti pe cel care se potriveşte cel mai bine părului tău.
Sper ca te-am ajutat, funda?