| Deutsuuu a întrebat:

Trebuie sa slabesc...
Care stie niste retete eficiente de slabit, dar sa nu fie foarte complicate!

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Buna!
Sunt o serie de factori care trebuie sa ii iei in considerare, inainte de a face ceva pentru a slabi.
In primul rand curele drastice nu te vor ajuta. Greseala numarul unu pe care o fac multi. Ai nevoie de o alimentatie sanatosa lipsita de grasimi si cat mai echilibrata. Alt lucru, abdomenele nu slabesc, ele fortifica muschii abdominali (ti sculpteaza); rezultatele s-ar putea sa intarzie, dar nu-ti fa griji, cu timpul vei avea rezultatele dorite, nu poti slabi de azi pe maine si cu asta ajung la alta greseala des facuta, sport imbracat gros. Elimini apa nu elimini kg, deci vei fi la fel dupa antrenament, nu schimbata.

Cel mai bine pentru slabit, este sportul aerob, adica tot ceea ce presupune ardere intense: alergarea, sartiul corzii, practicarea unui sport (basket, fotbal, handbal, tenis etc.), stretching sau fitness la sala sunt tipuri de exercitii aerobe.
Tine cont ca daca lucrezi toata ziua prin casa, nu rezolvi nimic chiar daca te simti obosita.
Mese dese, voluminoase, dar slab cantitav (caloric). Legume, mai putine fructe (sunt bogate in carbohidrati simpli), ceva carne slaba (peste, pui, vita) si cu timpul te vei obisnui si cu regimul "sarac". Poti sa iei niste vitamine si minerale, ca supliment. Ele nu ingrasa contrar parerilor ce s-au format in ultima vreme. Daca ar fi asa nu ar mai exista oameni slabi.

Deci iti trebuie sa te antrenezi (program care din pacate trebuie sa ti-l faci tu si sa il modifici pe parcurs ce devii mai capabila sa lucrezi), o dieta care ti-o permite buzunarul si odina. Fereste-te pe cat posibil de stres si renunta (daca consumi) la tigari, bautura, droguri sau alte lucruri nocive.

Pentru alte detalii mai citeste pe site-ul acesta: http://www.getfit.ro/alimentatie.

Multa bafta!

12 răspunsuri:
| Millanteria a răspuns:

Mancare sanatoasa(fara dulciuri, sucuri, prostii din astea din comert).
Miscarea(foarte importanta si ea)-ai putea incerca sa alergi in prima zi 10 minute, a doua si 20min, a treia zi 30 min, apoi sa incerci sa te mentii pe acolo(30-35 min de alergat in fiecare zi). Iti spun garantat ca o sa ai rezultate. Pupici!

| pinkie_5054 a răspuns:

Pai mai intai ar trebui sa mai reduci din mancarea pe care o consumi si sa faci sport de obicei de exp mie imi merge si cu innot

| MrSaxoBeat_8951 a răspuns:

Cat mai multa miscare in aer liber, recomand inotul efortu depus in apa da din calorii jos si face si un corp frumos. la mine a mers. succes.

| DaVà a răspuns:

Heroina

| Plague a răspuns:

Nu slabesti bine doar tinand dieta. Cel mai bine slabesti alergand, orice antrenor o sa iti spuna asta. Daca vrei sa pui si ceva muschi pe tine, nu e nevoie sa dai bani pe gantere si sala, fa doar exercitii acasa (gen flotari, abdomene [sunt multe tipuri], genoflexiuni, tractiuni daca ai unde...etc). Cauta pe google exercitii de facut acasa si gasesti nenumarate. Spor

| ionuutzuu a răspuns:

Nutritionist si sala de forta.

| zzi988 a răspuns:

Pai la soare te pui cu folie de aluminiu si in 6 ore un tip a slabit 25 de kg. Deci calculeaza si tubig grin Spaer sa te fi ajutatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari seminte, nuci, alune sau fistic.Fiind vara,axeaza-te,in aceasta perioada,pe fructe,legume, salate, supe si ciorbe.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20-30 de minute de alergare/zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici : http://didiglamour.blogspot.com/......ja-de.html .

| Bella9538 a răspuns:

Eu am slabit fara prea mult efort cu dieta South Beach pe care o poti gasi aici: http://www.e-sana.ro/index.php?a=209. Sper sa-ti fie si tie de ajutor.

| KillSuckers a răspuns:

Deci in primul rand, renunta la:Cipsuri, Fast-Food si fara paine.Alearga cate 5 ture si 5 ture seara ( de bloc, de cartier etc.)
Du-te la sala.Fa sport in fiecare zi.In loc de dulciuri si sucuri mananca fructe. si in loc de suc bea apa daca bei mai multa apa intr-o zi se umple stomacul si iti piere pofta de mancare, Bafta!

| Marina_2394 a răspuns:

Renunta la paine, dulciuri si fast-food. Mananca salate, fructe si bea multa apa. Eu miercurea si vinerea mananc numai fructe iar in restul saptamanii mananc salate si am reusit sa slabesc chiar ff mult vara trecuta aveam 63 de kg iar acum am 48. Sa incerci si tu asa si vei vedea ca da rezultate si nu uita trebuie sa faci si sport eu fac cate 20 de min in fiecare zi ( iau de pe youtube exercitii) iti doresc mult succes. Funda? :*:*