| Florentinatinaina a întrebat:

Uleiul de ricin este bun pentru cresterea parului? daca da ..cum este recomandat sa-l folosesc pentru rezultate..cu ce sa-l mai combin? masti ..etc...funda :*

Răspuns Câştigător
| capricc a răspuns:

Cu miere si ou

4 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Uleiul de ricin, de argan, si cel de masline sunt printre cele mai recomandate.
Poti folosi uleiul de argan (Aurul desertului).
Sau cel de masline (Aurul lichid).
Dar si cel de ricin este la fel de bun.
Cel de ricin este putin mai gras.
In fine sa incepem:
Alegeti uleiul pe care il doriti.
Incalziti cantitatea (difera de marimea parului dvs).
Inainte de al aplica, masati scalpul cu buricurile degetelor, pentru a stimula circulatia minim 5 minute. Aplicati o parte din ulei masand 5 minte si la sfarsit urmatoarea parte.
Puteti sta de la minim 20 de minute pana la o ora sau mai mult zilnic.
De preferabil acest lucru seara inainte de culcare. Dimineata va puteti masa scalpul.
Cam atat, nu este o filosofie.
Trebue sa masati pentru a stimula circulatia si sa aplicati uleiul.
Puteti adauga de asemenea si putina zeama de lamaie pentru a da un plus de luciu parului.
Mastile daca sunt naturale sunt bune marea majoritate fata a avea un risc.
Cand am fost la salon acum 4 saptamanii fix pentru par, mi-sa aplicat ulei de masline cu unt de cacao, si cu cacao cu continut mare de grasime.
Parul a capatat o culoare naturala.
Cam asta ar fi.
Este si teoria cu galbenus de ou, desi v-asi sugera sa nu puneti pe par nimic ce provine de la ou.
Uleiul de ricin se poate aplica si pe gene pentru a le ajuta sa creasca mai voluminoase si sa le ofere (pe moment) o senzatie de rimel. Mare atentie sa nu ajunga in ochii, deoarece este posibil ca 2 zile sa vedeti putin in ceata, bineanteles grasimea dupa retine se poate indeparta ulterior cu apa.
O zi frumoasa, sper ca v-am ajutat.
Si, puteti,, consulta" acest site.
De altfel le folosesc si eu, fiind un impatimit al tratamentelor egiptene.
Puteti aplica untul de cacao pe ten samd, sau o pasta rezultata din lapte caldut cu cacao, se lasa 20 de minute se spala cu apa calda si la sfarsit cu cateva jeturi de apa rece pentru a nu lasa porii deschisi.
O zi frumoasa :)
http://healthy.kudika.ro/......u-par.html

| Iamnotme a răspuns:

Şi laptele de cocos este foarte bun pentru păr.

| alexalexa2000 a răspuns:

Se poate combina cu uleiul de măsline sau poți să ți-l pui pe păr ca o mască.