| NadyPorahy a întrebat:

Va rog frumos daca stiti cum sa imi incretesc parul in afara sa mi-l fac permanent sau pe bigudiuri sau cu placa sau cu ondulatorul.As vrea alte metode de a-mi increti parul.Va rog mult daca stiti sa imi spuneti.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LoveMusic a răspuns:

Da.Este o variantă din bătrâni dar care funcţionează. SĂ-ţi pui părul pe moaţe.

Moaţele: bucăţi de material textil (ziar, material) mici făcute sul şi apoi, părul se roteşte pe ele şi se prinde cu elastice de borcane, cleme mici de păr sau elastice.

Fundă?

19 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

Ai putea merge la coafor sau metoda cu biguriuri, dar dupa sa folosesti un fixativ.

| laviniaerg a răspuns:

Eu de obicei mi-l impletesc si il prind sus. asta dupa ce fac baie si ma usuc putin sa nu fie chiar ud. sau mai e o varianta. sa iei cate o suvita si sa o rasucesti, apoi o prinzi sus. si o sa vezi ca iesa un fel de bucle. mie imi place. bafta :*

| Fvn a răspuns:

Codite impletite

| Lya a răspuns:

Pai dupa ce faci baie, dal cu spuma si baga mana in elwinking
te joci cu el
SUCCES`!

| FeFy` a răspuns:

Cu moate.

ia un tricou mai vechi sau o bucata de panza de bumbac si taie fasii late de maxim 2 cm si lungi de vreo 15 ( depinde cat de lung ai parul) apoi taie niste fasii de hartie, lungi de vreo 6 cm si late de vreo 5 cm ia fasia de panza si infasoara pe la mijlocul ei fasia de hartie (pe lat cum ar veni) apoi ca sa tina, fa intr-un pahar niste apa cu zahar sau putin otet ( nu mult) si umezeste suvite de par si infasoarale in "moate"... apoi leaga moatele si pune-ti un baticut in cap si maine dimineata iti desfaci parul il piepteni putin daca vrei (nu neaparat) si il dai cu fixativ sau spuma sau ceara cred ca merge si daca dai o suvita cu spuma si apoi o infasori pe mot incearca si eu imi faceam cand aveam parul mai scurtut

| medgirl a răspuns:

Eu am parul drept.si desigur, il vreau cret. dupa cum fiecare isi doreste ce nu are. si prefer varianta cu bigudiurile, care nu afecteaza atit de mult firele de par si se pastreaza bine in decursul zilei(sigur folosind fixativ).

| brunetteee a răspuns:

Pai cred ca singura solutie ramane sa ti-l impletesti happy

| DeeaNegrea a răspuns:

Puneti parul pe moate sau pe pungi de hartie arata super si dureaza

http://www.youtube.com/watch?v=WoZ2QGq0n4A

| tia a răspuns:

Pai, stiu cum sa ti se onduleze:p
Deci: imparti parul in doua cozi, le fiecare coada o rotesti, pana se face un coc, dar sa fie strans. prinzi bine...si lasi cat crezi de cuviinta. O ora, depinde. Dupa asta desfaci cozile si parul e ondulat. dai cu fixativ, si gata :p
Bafta!

Prinde-ti parul in cocuri foarte mici cu niste ritipiti subtiri si o sa arate ca un fel de moatze iar dupa vreo jumatate de ora desfati parul si o sa vezi ca o sa-ti stea parul adorabil dar daca vrei sa tina putin mai mult timp, poti folosi si fixativul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai as vrea sa fie asa ondulat frumos daca ma intelegeti happy big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa fie asa ondulat frumos daca se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa baie impletste parul dimineata o sa ia par cret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa baie impleteste parul si dimineata vei avea par cret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am parul drept, dar am o metoda de a-l face ondulat, nu cret, dar totusi poate ca te ajuta si impresia mea... deci cum te trezesti de dimineata, uda-ti putin parul cu apa si fal coc si tine-l asa toata ziua (pana iesi afara - lol) si ai sa vezi ca frumos iti va sta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am parul drept , dar am o metoda de al face ondulat , nu cret , dar totusi poate ca te ajuta si impresia mea ... deci cum te trezesti de dimineata , uda-ti putin parul cu apa si fal coc si tine-l asa toata ziua (pana iesi afara - lol) si ai sa vezi ca frumos iti va sta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer poti cu fasii de hartie sau ziar... parul trebuie sa fie ud poti folosi spuma bere sau sampanie si tai hartia fasii apoi ondulezi parul si il legi sus apoi il lasi cat vrei pana dimineata apoi desfaci fasiile. incearca

| NadyPorahy explică:

As vrea ca aceasta coafura sa si dureze adica daca il prind intr-un coc sau intr-o coada de cal sau daca bate vantul sau daca nu stiu stau intinsa sa nu mi se intinda.Cum fac asta?

| Angel_7972 a răspuns:

Rupe in fasii cateva pungi din hartie. Daca vrei buclele sa fie mai mari rupe fasiile mai groase daca le vrei mai mici fa-le mai subtiri. Dupa ce te speli pe cap lasa-ti parul sa sa usuce natural pana acesta ramane semi-ud.Imparte parul in suvite si foloseste fasiile de hartie ca pe bugudiuri.Incepe sa infasori parul in jurul fasiei de la varf pana la radacina iar pentru a fixa suvita fa un nod din hartia ramasa. Dupa ce faci asa cu tot parul lasa-l sa se usuce complet iar apoi desfa suvitele si aranjeaza-le cum vrei. Uite aici un video in caz ca nu ai inteles http://www.youtube.com/watch?v=WoZ2QGq0n4A