| MihaiTheBest481 a întrebat:

1. Cerinte pentru a intra la scoala de subofiteri de pompieri
2. Salariul cu si fara sporuri
3. Acte necesare pentru inscriere
4. Taxa scolii de subofiteri de pompieri (adica cat costa)
5. Toate riscurile la care sunt expus (inclusiv cele psihologice)
6. Ce grade au subofiterii?
7. Se merita sa fi ofiter sau subofiter?
8. Daca vreau sa fiu pe teren si sa nu stau degeaba ar trebui sa fiu subofiter?
9. Durata scolii si programul acesteia (adica ora inviorarii, ora de culcare si cat dureaza scoala)
10. E adevarat ca daca nu lucrezi minim 10 ani in sistem trebuie sa platesc o taxa?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru raspunsuri la intrebarea 1, 3 si 10 citeste :
* http://www.scoaladepompieri.ro/admitere.htm
si in completare:
*http://isubif.ro/local/wp-content/uploads/2017/10/Admitere_2018.pdf
Pentru intrebarea 2 si 6 poti sa te informezi la centrul de recrutare(sediile judetene ale Inspectoratului pentru situatii de urgenta)
Intrebarea 4 -> scolarizarea este gratuita, fara plata vreunei taxe anuale. In plus, sunt gratuite echipamentul cazarea si masa pe toata durata scolarizarii.
Intrebarea 5-> risc de ardere, risc de strivire, risc de innec, risc de infectare cu agenti biologici, risc de iradiere, stres.
Intrebarea 7 -> depinde de alegerea ta! --- un grad de ofiter se obtine numai daca ai studii universitare ( facultatea de pompieri)
Intrebarea 8 -> atat subofiterii cat si ofiterii participa la actiunile de teren, specifice profesiei

| MihaiTheBest481 explică (pentru alessia5158):

Intrebarea 9?

| alessia5158 a răspuns (pentru MihaiTheBest481):

Intrebarea 9->durata scolii este de 1an. Programul este unul de cazarma, strict si obligatoriu.Nu-ti pot da detalii( regulamentul intern al scolii nu este facut public!).