| Bixx a întrebat:

1:pentru a deveni psiholog ce liceu-facultate trebuie sa urmezi?
2:dar pentru Programator?
[ce materii se fac la liceu pentru astea 2]
[care dintre este platit mai bine, in general]

4 răspunsuri:
| LeMotán a răspuns:

1. Preferabil profil uman la liceu(sociologie, filologie etc.)/ si facultatea de psihologie, dar pana la a deveni psiholog mai este cale lunga dupa ce termini facultatea.
2. Preferabil mate-info la liceu/La facultate Automatica si calculatoare.

Oricum, poti sa faci orice la liceu si sa dai la orice facultate, pentru ca nu conteaza asa tare.
Ambele meserii sunt bine platite atata timp cat le faci bine si faci munca cu placere.

| Aiicha a răspuns:

Liceul nu conteaza, trebuie doar sa ai medie foarte mare pentru a intra la facultate.Acum se intra pe baza de dosar(medie bac + medie 9-12).
Trebuie sa te gandesti ce iti place tie sa faci, orice loc de munca poate fi bine platit daca exista placere in tot ce faci.
Pt a deveni psiholog urmezi faculatea de psihologie din Bucuresti.
Iar pentru programator, daca te referi la ceva in domeniul informaticii urmeaza faculatea de cibernetica din Bucuresti.

| cinnamon a răspuns:

Iti raspund pentru psiholog. Cel mai bine ar fi stiinte sociale pentru ca dai teza din psihologie, sau filologie (ai 2 ore pe saptamana de psiho). Facultatea e cea de psihologie happy Programatorii sunt in general mai bine platiti decat psihologii
Daca vrei sa te faci programator, clar profilul mate-info (cam logic) si facultatea de informatica sau automatica si calculatoare (aici nu stiu sigur)

| Bixx explică:

Ahaaa