| Emiilea a întrebat:

Ajutor!
Ce profil sa aleg : economic, stiinte sociale sau stiinte ale naturii? De ce?

3 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

La economic se face mate din cate stiu, deoarece o sa lucrezi ca contabil sau ceva de genul.

La Stiinte ale Naturii o sa faci chimie, bio si mate, iar daca nu vrei sa mergi la medicina mai departe n-are rost.

La Stiinte Sociale am inteles ca e usor, nu se face multa mate, chimie si fizica iar din a 11-a n-o sa mai faci deloc, o sa ai cam aceleasi materii din generala.

| Alexuta921 a răspuns:

Economic sau stiinte ale naturii. Depinde ce vrei sa devi dupa ce termini liceul.

| Hyukiiiii a răspuns:

Eu sunt la economic,studiez multa mate (deci daca nu iti place,mai bine nu ),resurse umane,contabilitate, economie (calcule fara numar +teza ),organizarea resurselor umane si pe langa chestiile astea de specialitate (exlcluzand matematica deoarece e materie de peste tot ) se invata si chimie,biologie,fizica,franceza,engleza,romana (la greu ), geografie (la greu mai ales la turism), NU AVEM DESEN SI NICI ORA DE MUZICA.
Iti sugerezi sa te duci la stiinte sociale, cica e cel mai usor profil si lejer, du-te acolo, nu vrei sa te stresezi in urmatorii 4 ani.
Am uitat sa mentionez, eu iau vacanta de vara in iulie si invat multe legi, chiar vineri am predat o lucrare la m8( dezvoltarea comertului prin modalitati moderne ) in care m-am referitla: garantii, protectia consumatorului, firme cu probleme, reguli de comercializare pe tipologii de produse...a avut 50 de pagini numarate.
Partea buna e ca de aici iesi cu o specializare :tehnician in activitati economice/de comert/turistice, depinde pe ce specializare te duci nu le poti lua pe toate 3.
Apropo, din a-11-a nu mai studiezi biologie /chimie/fizica, dar pana atunci bafta, au acelasi nivel precum si la stiinele sociale.
Eu iti sugerez sa te duci pe stiinte sociale, prinzi si tu mai usor o bursa si stai mai chill 4 ani, nu te prea stresezi.
Dar cum doresti, eu ti-am zis cum e la liceul meu, eu trec acum a-12-a.