| Rosiilabucata a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.Nu mai e mult si trebuie sa dau la o facultate, mie imi plac multe...dar nu vreau sa "pierd" ce am facut pana acum. Vreau sa dau la ASE dar nu stiu ce profil.Chiar daca stau mult la pc, nu vreau sa lucrez mereu la pc sau sa fiu contabil.Imi place sa socializez/sa vorbesc mult, sa numar banilaughing erc.Deci ce profil sa aleg? Ideei/sugestii orice e binevenit!

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sfatul meu este sa dai la ce iti place tie mai mult. Facultatea nu e asa de usoara cum pare si crede-ma ca e mult mai usoara cand te duci cu oarecum drag. Mai gandeste-te si ce iti place sa lucrezi, cum iti vezi tu viitorul ( Meseria trebuie sa o faci cu drag ca sa dai randament).
Daca iti place sa socializezi, poti sa incerci la jurnalism, psihologie, drept ( avocat - socializezi nu gluma happy ), poate chiar profesor ( facultate de mate-info, biologie, geografie, litere).
Acum depinde de tine ce iti place mai mult si ce ccrezi ca e mai accesibil ( ma refer ca invatat), dar si ce meserie vrei sa ai, dar care sa te duci cu drag.

| cristimihailov a răspuns:

Cibernetica as zice eu.
La cat de fara directie esti, macar acolo poti sa comuti intre economie si it, daca mai tarziu te hotarasti.

| Exaizo a răspuns:

Medic veterinar

| nobodyssins a răspuns:

Daca vrei la ASE, altceva decat contabilitate sau finante, recomand profilul ECTS (Economia Comertului, Turismului si Serviciilor), unde sunt si eu, de altfel big grin
Dar sa te gandesti bine, e un lucru important sa iti alegi facultatea, si nu ar fi ok sa regreti asta pe viitor happy