| NeMeTi a întrebat:

Am o intrebare!
Acum sunt in clasa a 8, as vrea sa ma duc mai departe la liceul de arte pe profil de arhitectură, desen tehnic si design ia la facultatea de arhitectură sau constructii.
Merita?
Ce meserie pot avea daca am terminat o astfel de facultate? Si ce merita mai bine având în vedere liceul facultate de constructii sau cea de arhitectură și urbanism?

2 răspunsuri:
| summergirl345 a răspuns:

Https://unblogcolorat.com/......e-de-arte/

https://stiripentrucopii.com/......-plastice/

https://forum.softpedia.com/topic/1094496-job-dupa-facultatea-de-arte/

https://www.breslo.ro/forum/arte-plastice-design-topic-1006

Îți dau link-uri la câteva site-uri ca să te ajute mai bine. Sper că o să-ți fie de folos. Urmează-ți pasiunile, satisfacțiile, plăcerile! Dacă ți se pare la început mai greu, stai liniștit/ă, peste tot va fi mai grei la început, dar te vei obișnui după cu ritmul de acolo. Am auzit că se dau mai mulți bani pe unelte pentru arhitectură/desen (cunosc pe cineva acolo, dar nu știu foarte multe, din păcate, despre domeniul acesta). Mult succes!

| Anastazia1a a răspuns:

Buna! Eu zic ca merita! Eu n-am dat la liceu de muzica pe vremea mea, ca parintii spuneau ca nu e meserie de viitor, si am ajuns sa regret acest lucru. Am prieteni care au urmat liceul de arte dupa care si facultetea si acum sunt super ok, deci se poate cu vointa. Daca vrei, sau nu esti sigura in total eu zic ca si asa merita. In cel mai rau caz dupa un an te transferi la un alt liceu, profil. Poate pare ceva foarte neobisnuit acum, dar crede-ma ca nu e asa de greu sa te transferi si sa te acomodezi, mai ales daca faci asta in clasa 10ea /11a. Oricum liceul nu prea te limiteaza. Poti urma aproape orice cariera, chiar si medicina, asa ca de ce nu? Daca ai posibilitatea, incearca. Nu pierzi nimic. Unii dintre cunoscutii mei care au terminat liceu de arte, sau dus mai departe la architectura ( e mai benefica decat urbanismul), sau grafica. Daca termini architectura vei deveni architect. Daca esti bun in ceeace faci o sa-ti gasesti loc de munca in domeniu. De la facultatea de grafica am o cunostinta care lucreaza la treatru ( face design de rochii, face decoratiuni de scena, e super fain, si pe langa mai face cate un panou publicitar, creaza coperti de carti, produse). In concluzie cred ca in cea mai mare parte ţi ne de tine daca o sa profesezi in domeniul in care ai studiat. Ai nevoie de 10 la suta de talent, 80 la suta de munca si 10 suta de noroc ca sa reusesti.Bafta iti urez si sper ca ti-am fost un pic de folos! Ps: Nu-ti fie frica sa urmezi ceeace vrei sa faci, inceputul e greu, dar o sa vezi ca toate se aranjeaza intr-un final.