| gogonea a întrebat:

Am o întrebare in legătura cu facultatea pe care as vrea sa o urmez. Am fost la profil filologie și as dori sa merg la facultatea de finanțe-bănci! Nu prea am mai făcut matematica și as vrea sa stiu dacă ma pot descurca, cu învățatul nu stau rău deloc! Și se face mate toți cei 3 ani sau doar in primul an? E o facultate grea? Credeți ca o pot termina? Va multumesc și dau funda!

Răspuns Câştigător
| mtw123 a răspuns:

Nu vreau să te demoralizez sau ceva. E posibil să te descurci, dar e posibil să nu, asta depinde de tine. Fiind la filologie deja ai 2 ani de matematică în minus, să nu zic chiar 4. Cine ştie ce matematică ai făcut in clasele a 9 si a 10 a. Părerea mea este că, cel mai bine pentru tine ar fi să dai la poliţie sau jandarmerie, nu ştiu dacă te-ai gândit la asta, dar ar fi nişte opţiuni bune pentru profilul tău.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E destul de greu dar daca iti dai silinta, mergi la cursuri si eventual inveti si seara dupa ele cate putin, cred ca o sa te poti descurca.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este o facultate grea, unde se invata matematica multa, ca de pe asta se bazeaza finaintele, nu?
Matematica se face absolut toti anii de faculatte, dupa cum am explicat, fiind obiectul de baza al acestei facultati de Finante-Banci.
Daca nu ai facut matematica pana acum, la-o balta, ca-i foarte grea sa poti invatat totul de la zero

| Violleta2022 a răspuns:

Ia uite aici ce se studiaza la facultatea d Finainte banci:
http://stec.univ-ovidius.ro/licenta-detalii/domeniul-finante

Iar aici, criteriile de admitere la faculatte:
http://stec.univ-ovidius.ro/admitere/criterii-de-admitere

| Iunix a răspuns:

Şi eu totbla finanțe şi bănci sunt. O să faci natematică aplicată în economie sau ceva de genu, e chineză pură fără prea multă legătură cu metematica din liceu. ( Eu an fost la un liceu cu profil economic )
. După aceea mai ai statistică etc. în cate sunt tot felul de formule, şi aia tot un fel de matematică e.

* Dacă trebuie să înveți pe bune ca să treci examenele, da, este o facultate grea, urâtă şi plictisitoare.

Dacă în schimb profii vă lasă cu cartea pe bancă, atunci e mai uşor.

^ Oricum vă ia de la 0 pe toți, aşa că poți să mergi la ce facultate vrei.