| LoryM22 a întrebat:

Am obosit cautand o facultate care ar fi potrivita pentru mine si mai ales dupa terminatrea ei sa nu raman doar cu diploma, sa-mi gasesc ceva de lucru in domeniu.Cu toate ca am terminat liceu uman as vrea sa fac ceva pe real, la ASE as merge pe Management Economic sau pe REI, dar la ID ca trebuie sa lucrez ca ai mei nu pot face fata cu 2 fete studente in Bucuresti.(sora mea da acum bac-ul, e pe real). Exista si posibilitatea de am ma muta in Iasi, insa nu stiu ce sa fac.La Univ.Cuza am auzit ca se merge pe spaga multa la profi, si nu te trec doar ac sa platesti restanta.Am renuntat anul acesta la drept ca nu ma atrage, am mers aici doar ca eram pe uman, dar sigur nu-mi gaseam de lucru, e plina romania de avocati. Voi la ce facultate sunteti ma intereseaza cei care au terminat sau sunt studenti la facultatile din Bucuresti si Iasi cum este la facultate, specializarea, examenele, profesorii.Care facultati iti ofera mai multe sanse de angajare? Multumesc frumos!:*

Răspuns Câştigător
| annagabi a răspuns:

Scumpa mea, iti scrie cineva care a absolvit FEAA UAIC IASI sectia Contabilitate si informatica de gestiune. Am facut si un semestru in Bucuresti la REI-ASE. Pot sa iti spun doar atat: daca te atrage aceasta meserie, iti recomand sa te muti in IASI. La Bucuresti sunt teoreticieni iar la Iasi sunt foarte multi practicieni! Nu stiu de unde ai auzit treaba cu spaga dar eu iti spun ca nu este adevarat. Daca vrei o diploma pe bune, si crezi ca poti face fata ritmului, vino la Iasi( crede-ma se face carte la modul cel mai serios!). Posibil sa poti gasi aici si ceva de lucru, acum peste tot este greu din cauza crizei, dar speranta moare ultima! Pe parcursul facultatii daca ai nevoie de sprijin la proiecte te poti baza si pe mine! Cu drag Gabi

5 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, parerea mea este sa mergi pe Management Economic, nu peste mult timp toti directorii demari firme si intreprinderi vor fi nevoiti sa faca aceasta Facultate, sau macar un curs asemanator de management, altfel nu vor mai putea ocupa acele functii de conducere.Deci axeaza-te pe partea economica, totdeauna se va castiga bine.Bafta.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la o facultate, in care ramura ITI PLACE sa lucrezi! Nu facultatea iti va da locul de munca, ci cunostintele tale ce vei acumula. Dar nu ese neaparat nevoie sa mergi la facultate: poti sa fii bun in oricare meserie ce-ti place, atunci vei fi recunoscut ca specialist, dupa un timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate n-ar fi rau sa stai un an /doi pe tusa. Spui ca trebuie sa te angajezi...angajeaza-te, munceste, te mai gandesti, mai vezi cum merg lucrurile, de ce e nevoie .si la un moment dat vei face alegerea corecta, tu singura si in cunostinta de cauza! Sa stii ca NICIODATA un om serios si care a invatat nu a picat un examen .cat despre restante, la unele facultati se platesc, ...asta e, nu e spaga, e oficial, e politica facultatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te imbata cu apa rece - daca faci management nu vei ajunge director doar pentru ca ai o hartie la mana! Fii realista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Lorely,
Analizeaza-te pe tina mai intai si vezi in ce domeniu iti place sa lucrezi. Gandeste-te ca o facultate nu o faci doar pentru diploma, sa fie acolo la CV, ci o faci pentru a-ti mari cunostintele in domeniul in care vrei sa lucrezi. Eu mi-am gresit cariera, am facut mai multe lucruri, si pana la urma am ajuns la concluzia ca cel mai mult imi place sa ajut oamenii care vor sa se ajute. Am facut facultatea de drept (vroiam sa ajung procuror sa pedepsesc pe cineva care mi-a facut mult rau), dar nu am practicat deloc. Am acum, impreuna cu sotul meu, o firma de traduceri care merge snur. Pe langa firma de traduceri mai fac si o activitate part time. Ai putea sa-mi scrii la daniela.constantin@gmail.com si am putea fixa o intalnire, poate am sa te pot ajuta cu ceva.
Daniela