| LoryM22 a întrebat:

Ma intereseaza parerile voastre.Nu stiu ce sa fac, renunt anul acesta la drept sunt anul 1 si mai am cateva luni pana ma pot inscrie la alta facultate eu m-am uitat pe site-uri si cat de cat mi-am ales niste facultati din care vreau sa aleg una sau 2 pentru a le faceAm fost pe uman insa as vrea sa trec p real ca pe uman nu prea am ce alege.ASE-Management Economic-ID, ASE-Economia Agroalimentara a Mediului-ID, Spiru Haret-Jurnalism(am inteles ca se face practica)-ZI(si as vrea sa o fac ca sa am o a 2-a facultate), Hyperion-Management -ZI, Hyperion-Finante Banci-ZI, Universitatea Bucuresti-Administrarea Afacerilor la ZI sau ID(nu m-am hotarat inca), Universitatea Bucuresti-Relatii Internationale si Studii Europene-ZI.Eu cum v-am spus am fost pe uman, m-am dus la drept pentru ca am avut niste probleme de sanatate si nu m-am putut informa cum trebuie, insa nu are rost sa raman la drept deoarece la examene invat mecanic dupa care uit pentru ca nu ma atrage. Daca eram la un liceu de arhitectura sau de arte ma duceam sigur la arhitectura sau la teatru ca ma atrag, insa nu pot pentru ca nu am cunostinte vaste despre acestea, ci doar talent.Am o imaginatie bogata si multe idei, imi place sa fac versuri si sa editez, sa creez asta as putea sa o introduc la specializarea Jurnalism? Insa vreau o facultate de baza cu care sa pot sa-mi pot gasi mai usor de lucru si sa fie vazuta bine.Nu am facut matematica in liceu dar ma gandesc ca un an sau un semestru pot sa trag tare ca sa nu raman cu restanta la matematica.Va rog daca aveti idee si stiti cate ceva despre facultati sau chiar sunteti la una din cele enumerate sa ma sfatuiti sau chiar sa-mi dati un mesaj privat cu id-ul de mess.Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Daca tie nu iti place ceea ce faci, e normal sa te duci la o facultate care o preferi si care ar fi de viitor, axeaza-te pe profile ce se cer acum(parerea mea este ca ASE Management este de viitor), deci nu mai sta pe ganduri, ia si schimba nu are sens sa faci ceva care tie nu iti place.Bafta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alege-ti o facultate de stat. Va fi mult mai greu, dar si rezultatele vor fi pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea personala...eu zic sa nu renunti deocamdata la drept si sa te inscrii la jurnalism.in primul si al doilea semestru din anul ce vine ai sa iti dai seama daca ai aptitudini, cunostinte si talent pentru jurnalism.si daca da, doar atunci sa renunti la drept. e pacat sa renunti pentru ca nu esti sigura ce iti place si ce nu, cand vei afla vei putea alege intre doua ...in loc de niciuna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai facut matematica in liceu nu ai nici o sansa sa te tii ca lumea de o facultate tehnica sau economica in care conteaza asta. Sau, nu o sa prinzi mare lucru din ea. Crede-ma, nu fii naiv si te baza ca recuperezi intr-un an! Alegerea pe care o faci acum o sa conteze. La ASE chiar si la management se fac cursuri multe care cer matematica (mate, cursuri de finante, etc. cursuri cu orientare catre informatica) din care poti sa intelegi mai multe sau mai putine (tinzand spre zero ca si practicabilitate dupa ce termini) dar sa zicem ca treci pana la urma intr-un fel sau altul de ele, nu ramai cu ele dar ramai cu informatii din alte cursuri in cap (desi chiar si managementul stiintific este o stiinta ordonata care se potriveste unei minti ordonate, formate matematic. Au devenit foarte automatizate azi.) Nu vei avea insa ce cauta la facultati gen finante - banci, cibernetica, conta, marketing. Eu zic sa te orientezi catre facultati de creatie, care se cauta, in functie de aptitudinile tale. Se cauta multi artisti in ziua de azi - graficieni, regizori etc. Sau cauta ceva pe :comunicare, limbi, jurnalism, studii politice. poate ajungi mare diplomat, ambasador etc. DAR NU pe tehnic si NU la o facultate particulara, ca te pierzi degeaba pe viitor! Rationalizeaza-ti bine punctele forte si punctele slabe si axeaza-te pe cele forte si alege-ti un domeniu in care sa excelezi si vei ajunge bine. Nu face rabat de la calitate! (de exemplu Finante-Banci pe la Hyperion sau la Romano-americana poate sa fie ca un fel de gradinita, doar ca o sa ai diploma respectiva... nu ca materiile, profesorii sau dotarile nu ar fi ridicate, dar nivelul clasei este foarte foarte scazut iar seriozitatea studentilor lasa de dorit. Asa ca de ce sa inveti o gramada de matematica sa faci chiar finante cand te accepta profa cu un referat copiat sau penibil de simplu pe care iti pune nota, ca trebuie sa ii treaca mai pe toti, ca sa plateasca mai departe, si tu nu ramai cu nimic). Nu o lua in joaca. Eu am facut informatica si mangement, am tendinte artistice si cunosc pe multi care sunt sau au fost la facultati artistice sau umaniste si imi dau seama de cum gandeste fiecare. Prospecteaza toata facultatile (de la universitati de stat, am zis) si asterne-ti pe hartie cu ce ar ptuea sa te ajute, ce vei invata de la ele. Si tine minte ca in ziua de azi o hartie nu mai valoreaza nimic si pana la urma ca sa te angajezi undeva va trebuisa demonstrezi ce stii. Sper ca ai rezolvat problemele de sanatate si sanatate si succes pe viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba Facultatea, daca nu ai facut-o pana acum.Si eu am facut o alegere teribila.Desi in liceu eram f buna la limbi straine si la lb romana, datorita unei depresii nu am putut analiza cu atentie ofertele de studiu si pana la urma am ales Facultatea de Business... Uita-ma in primul an si ma chinui groaznic pentru ca nu am absolut nicio inclinatie spre matematica, economie, conta...practic trag de mine sa pot invata ceva, am note catastrofale si imi displace atat de tare incat nu pot merge nici la cursuri.Asa ca acum vreau s arenunt la ea si sa ma inscriu la limbi moderne aplicate in cadrul Fac. de Litere.Deca nu iti place, schimb-o.nu are rost sa te tarasti prin Facultate... fa ceva ce iti place...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba facultatea daca nu iti place, eu am fost pe uman si sunt la real si nu-mi place, gandeste la o facultate care sa-ti placa nu la una din care poti sa profesezi mai tarziu intr-o meserie bine platita, daca esti un bun specialist cu timpul va veni si partea materiala chiar mai mult decat daca aia face o facultate "buna" cum cred majoritatea.De exemplu tatal meu a terminat fizica pe vremea cand se duceau foarte putini stundenti la fizica ca si acum (cine si-ar dori sa fie profesor de fizica?) insa a profesat s-a remarcat a prin bursa in afara si a obtinut sume de materiale mult mai mari decat cei care s-au indreptat spre o facultate cautata. Daca faci o facultate care nu-ti place v-ei profesa foarte greu si nici partea materiala nu va fi asa de placuta cum crezi acum. Daca ai fost pe uman nu te sfatuiesc sa te duci la o facultate tehnica deoarece profesori nu vor tine cont ce fel de liceu ai facut tu, iar daca v-ei gasi o scuza in faptul ca ai terminat un liceu uman te vor intrba ''Ce cauti aici?". Mai mult de atat nu vei avea doar matematica pe cap (cu toate ca toate facultatile tehnice au cel putin doua obiecte de matematica pe semestru in primul an) va fi si fizica si alte obiecte asemanatoare depinde spre ce facultate te indrepti. Vei observa ca asa zisele obiecte noi care nu se fac in liceu de fapt se fac iar unii dintre colegii tai au facut aceste obiecte sub forma de optional (In cazul meu Topografia). V-ei mai observa si faptul ca profesorii nu sunt cu totul dedicati deoarece la baza ei sunt ingineri si se comporta cu studentii asemenea muncitorilor de pe santier(nu toti doar o parte), pot fi subiectivi la corectarea lucrarilor si v-ei primi doar nota nu si lucrarea ca sa vezi unde ai gresit si de ce ti-a scazut(nici macar la cerere, pentru ei asa ceva este de neconceput), daca la un examen ai rezolvat jumatate din subiecte si esti sigur ca ai facut bine dar esti in dubii in cea ce priveste nota de trecere, uita de acest lucru deja ai restanta, uneori cand v-ei rezolva totul sau in cea mai mare parte, te poti trezi cu surprize pe motivul ca nu ai avut activitate la curs si la seminar sau ca nu ai luat nota de trecere in partial sau pur si simplu profesorului nu ii place de mutra ta. Orarul este de asemenea nasol doar pentru caministi care stau in apropierea facultatii, vei avea multe ferestre libere in care nu v-ei avea ce face. Cel putin asa e la mine la facultate, insa banuiesc ca nu este la fel peste tot. Eu sunt la specializarea cadastru (o facultate cautata cu concurenta, de unde ai putea scoate ceva banuti dupa ce termini) in cadrul Universitatii tehnice ''Gh Asachi" din Iasi (fosta Politehnica) si doresc sa renunt si sa incep cu totul altceva care sa imi placa si unde sa-mi pot folosii aptitudinile pe care le detin.
Sper sa poti lua cea mai buna decizie, Bafta!