| Cristina12387 a întrebat:

Am observat ca tot mai multe persoane pun intrebari despre cum sa se descurce la interviuri de angajare sau cum sa-si faca CV-ul. As vrea sa ajut legat de aceste aspecte si de altele care tin de obtinerea unui job in domeniul dorit. Daca esti interesat atunci mi-ar face placere sa-mi scrii si sa ne auzim. Nu cer bani. Vreau sa fac acest lucru pentru a imi exersa abilitatile in acest sens pentru a imi construi o posibila cariera in oferirea de consultanta pentru atractivitate in fata angajatorilor.

De-a lungul timpului, eu am trecut prin mai multe situatii dificile legat angajarea mea. Am gasit foarte greu primul job, dupa acel job am avut o pauza lunga in cariera si, ulterior, am facut si reconversie profesionala. Am depasit greu aceste momente si am invatat multe pe parcurs din experientele mele cu angajatorii, din greselile mele, dar si din discutiile pe care le-am avut cu altii despre experientele mele si ale lor. Am inteles ca nu este suficient sa ai abilitati in domeniul de care esti interesat, ci este nevoie si sa stii sa te promovezi in fata angajatorilor. Fara abilitatea te a te vinde este foarte greu sa te bage vreun angajator in seama, mai ales daca aplici intr-un domeniu in care este competitia mare si nu ai mai lucrat in domeniul respectiv (sau poate chiar nu ai mai lucrat deloc in niciun domeniu).

Esti intreresat sa discuti cu cineva (repet, gratuit) despre aspecte care tin de angajabilitatea ta? Daca da, mi-ar face placere sa-mi scrii si sa ne auzim. happy

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Bravo pentru ajutorul care vrei sa-l oferi! Da stiu ca te ajuta si pe tine DAR chiar si asa cei ca tine cresc valoarea acestui site! In alta parte asta se face pe bani! Ar trebui sa fi premiata cumva pentru asta! Ai tot respectul meu!
Sa speram ca vor vedea cei interesati!

| Cristina12387 explică (pentru lpavel):

Multumesc frumos pentru apreciere! happy

| lpavel a răspuns (pentru Cristina12387):

Aprecierea mea e o nimic(nu ma lasa sa scriu corect) toata pe langa ce incerci sa faci!

| Cristina12387 explică (pentru lpavel):

Am incercat astazi sa repostez intrebarea asta pe site si mi-au sters-o editorii. sigh Asta este, o sa mai incerc si pe alte site-uri...

| lpavel a răspuns (pentru Cristina12387):

Imi pare rau! Asta e, n-ai ce face se pare ca interesul lor e altul...

| LaviniuA a răspuns:

E sublim ce faci.
Eu am avut primul interviu la Mc, dar când am simțit miros de porc, i-am zis de la obraz ca nu-mi place și daca ma mai cheamă, le bag in frigider de numa happy

| Cristina12387 explică (pentru LaviniuA):

Multumesc! happy
Legat de experienta de la Mc, este bine ca nu te-ai dus acolo daca te simteai sigura ca nu este ceea ce vrei.

| LaviniuA a răspuns (pentru Cristina12387):

Da credeam ca e jobul de vis ca dau numa peste academicieni acolo da nu prea.

| Cristina12387 explică (pentru LaviniuA):

De cele mai multe ori, oamenii se angajeaza la Mc pentru ca sunt intr-o situatie in care au nevoie de bani rapid, nu pentru ca ar prefera sa lucreze acolo si nu in alta parte. Chiar si asa, daca intervine de la inceput un aspect care stii ca te va deranja in mod constant la jobul acela atunci este bine sa cantaresti putin lucrurile referitor la cate compromisuri esti dispusa sa faci ca sa ramai acolo. Daca esti in situatia in care nu iti permiti sa pleci atunci exista si optiunea sa mai stai acolo si sa iti cauti alt job in paralel.

| Eusuntingineru a răspuns:

Good work Cristina