| Furnicuta000 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: majoritatea dintre noi lucram 8 ore pe zi (sau chiar 12), in orice caz cam 40h pe saptamana. Am vazut ca educatoarele lucreaza cate 2 la un program de 8 ore, mai exact o educatoare de la 8 la 12 si alta educatoare vine sa o schimbe de la 12 la 16 (ma refer la grupele cu program prelungit ca la program normal lucreaza o educatoare de la 8 la 12). E chiar asa de obositor de nu le lasa statul sa lucreze mai mult de 4 ore pe zi? Sa nu mai zic ca de la 12 copiii dorm ca au program de somn. Si totusi se pot odihni in alea 50 de vacante pe care le au pe an. Nu dati cu pietre, nu sunt in acest domeniu si as fi recunoscatoare daca ar fi o educatoare aici sa ne lamureasca cum functioneaza sistemul

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu judeca ceea ce nu stii, pentru ca nu esti pe domeniu.

| Furnicuta000 explică (pentru darrio2007):

Atunci explica, de asta am pus intrebarea, poate ma lamureste cineva

| darrio2007 a răspuns:

Ți se pare că muncesti mult?

| ioana748 a răspuns:

Se presupune ca in timpul liber pregateste materialul didactic si alte chestiuni de ordin administrativ.
Oricum nu este un job usor si fiecare activitate cu avantajele si dezavantajele ei.

| sweetys a răspuns:

Orice zi presupune o activitate si multa hartogaraie in spate, desi fizic se sta doar 4 ore cu copiii, mai exista si restul de ore de scris activitatea, de scris in planificare, de facut planse, de cautat informatii si altele necesare activitatilor, in functie si pe intelesul varstei etc.
La grupa mica deja vorbim despre alta problema, acomodarea celor mici, care la inceput plang mult, sa auzi 15 copilasi ca plang in cor sau pe rand, iti da dauna, si pana se obisnuiesc, hop si o vacanta si o iau de la inceput.
Ca sa nu mai zic ca este destul de solicitant sa stai cu ochii pe 15 pitici, fiindca ceea ce se intampla in clasa este responsabilitatea ta, ca sa nu mai zic de nivelul fiecarul copil, sunt unii care pricep mai repede, altii mai greoi, unii sunt mai energici, altii mai retrasi. Trebuie sa ii ajuti la spalatul pe maini, sa vezi daca au mancat, sa ii ajuti cu mancarea, etc
Faci cam ce face o mama in timul zilei, doar ca la un volum mai mare.
Mai sunt: orele metodice, consiliile profesorale, sedintele, lucrarile de grad, plus ca in vacanta mare trebuie sa ai nu mai stiu cate ore de activitate.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cunosc educatoare și îți spun sincer ca nu e ușor sa ai grija de 30-32 de copii! Uneori e chiar mai obositor ca munca la birou

| Madaxo97 a răspuns:

Eu am un copil de grădiniță si câteodată imi e greu cu el doar, nu stiu cum educatoarele au atâta răbdare sa aibă in grija atâția copii. Copiii mici intre 3-6 ani pot fi foarte energici si dificili, poate nu face muncă fizică o educatoare dar te asigur ca munca ei psihică merită toți banii. Si nu doar cele 4 ore înseamnă muncă la ele, e vorba de mai mult timp in care pregătește materialele didactice si activități pentru copii, ( fișe, sa decupeze, lipsească etc., ii învață poezii, cantece), in fiecare zi au activități diferite, un copil nu il duci la grădiniță doar ca sa se joace si educatoarea se uită la el doar si il supraveghează. Face mult mai mult.

| eliancodrut a răspuns:

Pe scurt: programul educatoarelor, al invatatorilor si profesorilor este redus, deoarece:
1. Timpul din afara orelor este folosit pentru pregatirea lectiilor si materialul didactic.
2. Munca dusa cu copiii este foarte grea.