| aida_7744 a întrebat:

Am si eu o intrebare:Eu lucrez in domeniul comertului cu contract de munca nu am libere, lucrez si de sarbatori si lucrez si schimb de noapte si eu lucrez 8 ore si pe cartea de munca sunt trecute doar 4ore si nu sunt platita cu spor de noapte cum ar trebui. Ce masuri asi putea lua? Imi puteti da un sfat? Va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 1 ianuarie a.c. nu mai exista carnet de munca, exista doar contractul individual de munca si un registru de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic (REVISAL).
Uita-te ce scrie in CIM si daca este asa cum spui vorbeste cu angajatorul, sa modificati CIM, rintr-un act aditional, conform muncii pe care o depui si sa te plateasca conform Codului muncii. Daca nu izbutesti sa rezolvi in mod amiabil te poti adresa Inspectoratului Teritorial de Munca din judetul tau. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Daca acest acord este facut intre dvs. si angajator de comun acord, atunci nu trebuie sa mai faceti nimic, doar ati fost de acord. In schimb daca angajatorul v-a spus una, iar dvs. ati constatat ca nu si-a tinut promisiunea puteti sa ii sezitati acest lucru.Practic ati semnat un contract, iar pe cartea de munca trebuie facute modificarile conform contractului.