| DavidNiculae a întrebat:

As dori sa devin pilot de linie, daca stiti sau lucrati in domeniu, ce studii, ce scoli sau academii ar trebui sa urmez si daca exista o modalitate gratis sau mai ieftina?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CatalinB11 a răspuns:

Ca să ajungi pilot de avion în România poți fie să urmezi o carieră militară (aplicând la Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă"), fie să urmezi o Școală de pilotaj din cele acreditate de Autoritatea Aeronautică Civilă Română, cum este Școala Superioară de Aviație Civilă. Gratis sau mai ieftin nu cunosc sa fie. Poti face imprumut in banca, asta ar fi solutia cea mai la indemana.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gratis?
E vorba de cateva zeci de mii de euro si examene la greu pana vei ajunge sa fii pilot de linie cu drepturi depline.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gratis, sigur nu.
Caută online școală de pilotaj.
Dacă devii pilot militar, înveți pe gratis.

| Iote a răspuns:

Sunt in tara cateva scoli de aviatie (nivel liceu) si Scoala Superioara de Aviatie Civila. Astea, normale. Pentru ca nu te intereseaza cele private (cu multi bani de dat).