| justme94 a întrebat:

As dori sa urmez o scoala post-liceala de jandarmi. Ce parere aveti? Ce optiuni am dupa ce voi absolvi? Cum sunt salariile pentru subofiteri?

7 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

De fapt se numeste Scoala Militara de Subofiteri de Jandarmi Falticeni. Faptul ca aceasta scoala poate fi urmata doar daca ai terminat un liceu, poate fi considerata ca o postliceala. Daca intrunesti conditiile de admitere si iei examenul cu medie mare, atunci e ok. Ca optiuni, ce sa-ti spun, nu ai prea multe decat daca ai norocul sa mai fie scoase posturi la concurs. In general posturile sunt ocupate, iar cele care se elibereaza prin iesiri la pensie, se blocheaza din lipsa de fonduri. De ex, se stie ca ultima promotie de la Academie nici acum nu a fost incadrata din lipsa de posturi. Nici salariile nu sunt tocmai grozave, mai ales dupa diminuarea lor. Munca multa pe bani putini!

| NOC a răspuns:

@justme94
Eu nu iti recomand sa mergi ca subofiter. Nu vei primi cine stie ce bani. Un agent debutant va primi in jur de 900 lei salariu, la care se adauga norma de hrana, cu restul sporurilor ajungand la vreo 1500 lei, presupunand ca nu se vor mai reduce. Ca subofiter, vei castiga mai putin. Uita-te pe declaratiile de avere, sunt publice.

Daca termini Dragasani sau Falticeni, vei lucra fie pe ordine publica, fie pe paza (de ex ambasade). In functie de media pe care o vei avea la terminarea scolii, iti vei putea alege repartitia, dar asta e o chestie pe care nu o detaliez.

@dana11144, @Corina
Ca sa stiti si voi, promotia 2011 provenita din scolile de ofiteri a fost deja avansata si repartizata. Doar elevii scolilor de agenti/subofiteri stau pe bara de 10 luni, acesta fiind unul din motivele pentru care am scris ca nu recomand scolile de profil, doar cele de ofiteri.

@dana11144
Nu are importanta denumirea. Omul se refera strict la nivelul studiilor, iar legea educatiei mentioneaza clar cum sta treaba in Sectiunea 9 - Invatamantul militar preuniversitar, mai precis, art. 34:
- ART. 34
(1) Invatamantul preuniversitar din sistemul de aparare, ordine publica si securitate nationala este invatamant de stat, parte integranta a sistemului national de invatamant, si cuprinde: invatamant liceal militar si invatamant postliceal pentru formarea maistrilor militari, a subofiterilor, agentilor de politie si agentilor de penitenciare.

Asadar, toate scolile ce pregatesc agenti sau subofiteri, indiferent de beneficiar, fac parte din invatamantul postliceal, fiind scoli postliceale.

| Dana211 a răspuns:

Scoala posticeala de jandarmi nu exista.

| justme94 explică (pentru Dana211):

Scoala postliceala de la Falticeni happy

| Dana211 a răspuns (pentru justme94):

Dar aia nu e scoala post-liceala sau cel putin nu asa se numeste. Aia este scoala de subofiteri! Si e ok scoala dar se intra destul de greu (bine asta depinde si de tine cat de mult iti dai silinta!). Dupa ce devi absolvent in mod normal ai un loc de munca. Asa e modul normal. Dar la cum sunt lucrurile la noi in tara e posibil sa ai surprize. Si zic asta pentru ca stiu cazuri de ofiteri nu subofiteri care au terminat si nu au locuri de munca. Salarile sunt ok intre 15-20 de milioane dar asta depinde de mai multi factori

| IQ a răspuns:

Daca vrei detalii verosimile in legatura cu Scolile de Subofiteri Jandarmi, ai aici mail-ul meu(nuica.cn@gmail.com).Iti pot oferi orice raspuns vrei.Am citit aici raspunsurile altor persoane si multe habar nu au cu ce se mananca aceasta meserie!

| monamonkey a răspuns:

O sa ajungi sa fii jandarm coprupt.