| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa plec intr-o tara straina pentru a strange mai rapid o suma de bani. Ati fost la munca in strainatate? Ce tara ati recomanda si eventual ce loc de munca? Am permis, cunosc limba engleza.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecand peste prapastiosii si panicatii care ti au raspuns mai sus ca ei cam atat stiu... Ti as recomanda Olanda. Se vorbește engleza si se cauta destui muncitori.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu vei reusii sa strîngi bani nicaieri si in strainatate e rau nu te asteapta nimewni sa i ti dea bani, asa ca vei fi sclavul altora pe bani putini nu vei avea unde sa locuiesti chiriile sunt mari si acolo cel mai bine cauta ti aici de munca daca gasesti si multumeste te cu ce salariu primesti, macar aici nu mori de foame ai rudele ai parintii oricînd le poti cere ajutor, dar in strainatate ce faci? Daca te imbolnavesti nu se uita nimeni la tine fara bani fara sa platesti asigurari si daca angajatorul e țepar si nu te plăteste si nu i ti face contract de muncă ce faci mori? Stai aici in țara ca e rau peste tot, numai umblă demult cîinii cu covrigi in coada prin strainatate asa era o voba in anii 80-90 adica la altii era belsug si la noi saracie, acum este la fel peste tot saracie.

| romeo78 a răspuns:

Pe bune? 19-20 de ani probabil și visezi cam mult!
Ai auzit de pandemie, restricții de circulație, restricții cu carnetul de vaccinare?
Caută prin nordul țării mai ales, samsari care să te ajute să ajungi pe vreo plantație, câmp, la cules.
Oficial doar prin AJOFM poți merge la muncă în străinătate sau firme serioase care fac reclamă și pe internet.

| AlinMrs a răspuns:

Da bine zice Suntserios, ai putea obta pentru tari precum Germania, Anglia, Olanda etc.
Acum in general, daca pleci fara o calificare intr-o mare proportie poti ajunge sa lucrezi pe salarul minim pe economie. Asta cel putin o perioada si depinde de capacitatea ta unde anume. Ti-as recomanda sa pleci printr-o agentie sau daca ai prieteni, rude unde poti si locui o perioada ar fi mai usor. Insa ideal ar fi sa ai studii superoare.