| ALL4ONEpuK a întrebat:

am 18 ani si as vrea sa plec in strainatate, oare daca as mrrgr singur, as gasi ceva de munca? Iau niste bani la mine pentru drum, cazare si apoi incep sa caut, constructii, spalatori, cam orice, limba straina vorbesc engleza, as fi mers in UK, dar inca ma gandesc de cand cu brexitul. Ce parere aveti, am vreo sansa sa ma angajez?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Daca nu cunosti pe nimeni acolo te sfatuiesc sa nu mergi. Ai nevoie de cazare. In UK costa 400 de lire camera/luna daca dormi singur in camera, si sunt incluse utilitatile. Daca sunt 2 insi in camera se imparte pretul camerei pe jumatate; te va costa 200 de lire.
Ai nevoie de cineva care sa mearga cu tine sa iti faca acte si sa te duca si la agentie unde iti vei gasi de lucru. La agentie le spui ce vrei sa lucrezi si ea iti va gasi de lucru.
Apoi trebuie sa iti faci si card la o banca pentru ca banii ii primesti saptamanal pe card si nu cash.
Si transportul este scump.
Sanse de angajare sunt acolo; dar trebuie sa ai pe cineva care sa mearga cu tine peste tot la inceput.

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

E un risc enorm sa procedezi asa, sa pleci fara sa ai deja stabilit locul de munca si cazarea.Decat sa ajungi sa dormi prin parcuri sau boscheti din UK, mai bine gasesti ceva la noi, cu mai putini bani.Dar stai la tine acasa.Am prieteni in Anglia si desi salariile sunt bunicele, se plang ca dau o groaza de bani pe cazare, nu raman cu multi bani, de asta te sfatuiesc sa cauti ceva la noi in tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mergi tu asa de capu tau, din cauza lipsa de experienta datorata varstei s-ar putea sa te duca in mari probleme.
Cel mai bine ar fi daca vorbesti cu un cunoscut sa te ajute sa-ti gaseasca el ceva de lucru, cazare si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In UK nu as sugera sa mergi de capul tau nici daca ai lamborghini de vanzare, UK este o tara foarte scumpa, si daca nu ai bani la greu ca sa te duci de capul tau, vei ajunge sa ceri bani lumii sa te intorci inapoi in Romania, pentru ca chiria acolo pe luna este 500 de lire (1 lira 5 lei), si cu mancarea si facturile ajungi pe la 1000 de lire fara indoiala, si joburile care le gasesti de capul tau de obicei plates maxim 1500 lire daca ai cel mai mare noroc din lume

| Goddess23 a răspuns:

Buna, e foarte dificil sa pleci undeva fara o asigurare. In plus varsta e mica iar cunostintele tale de limba straina(engleza) sunt probabil la nivelul ala strict conversational si nu e de ajung intr-o tara straina. Pe cand banii nu o sa iti ajunga pana sa gasesti un loc de munca, e scumpa mancarea si cazarea cel putin in Germania(aici stau eu), acum depinde ce doresti sa mananci dar nu e ca la noi sa gasesti produse ieftine, aici ei se bazeaza pe calitate nu cantitate ceea e e bine. E bine sa vorbesti cu cineva care sa iti faca legatura cu un angajator din strainatate si sa mergi la sigur indiferent ca e in constructii agricultura sau ce mai doresti tu.

| SuplimenteNutriline a răspuns:

Inteleg ca tintesti munca necalificata. Vei fi platit prost si vei face muncile cele mai grele.
Nu pleca de capul tau. Cauta-ti un contract si dupa aia pleaca.