| Iacob_Rebekah_1995 a întrebat:

As vrea sa stiu parerea voastra despre psihologia din Romania? Credeti ca va creste si se va dezvolta in urmatorii ani? Credeti ca s-ar putea schimba mentalitatea?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Presupun ca te referi la mentalitate...

In urmatorii ani clar se va schimba... cu cateva conditii. Sa dispara generatiile educate in comunism si care nu au fost capabile sa se integreze in noua societate si sa crestem considerabil nivelul de educatie al populatiei.

| MrUniverse a răspuns:

Sincer, NU! România este vai de capul ei, deja nu mă mai miră faptul că suntem ultima țară din Uniunea Europeană, din care oricum nu merităm să facem parte. Românii (majoritatea) au încă acea mentalitate atât comunistă cât și medievală, le e frică să accepte noul în viața lor. Și mai este și propaganda bisericească (sunt ateu), mass-media, politicienii... Pentru mine, viitorul României e negru... Cel mai probabil o să mă mut în altă țară, ca de exemplu Islanda, Suedia, Finlanda sau Irlanda, că aici nu e de mine.