| troleibuz a întrebat:

Ati fost vreodata discriminati la un interviu de angajare?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din fericire nu.
Da știu cazuri de femei care au fost discriminate la interviuri de angajare doar din cauza că erau în floare vârstei și erau pasibile să rămână însărcinate in viitorul apropiat și angajatorul nu a vrut să se complice.

| Frank51 a răspuns:

Nu prea. Am fost refuzat la MC pe motiv că am barbă, posibil politica companiei, deci nu cred că a fost chiar discriminare.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Nu la angajare propriu-zis ci la negocierea salariului. Le-am spus ca ei au mai mare nevoie de mine decat am eu nevoie de ei (nu era 100% adevarat dar ei nu stiau asta) si atunci si-au dar seama ca nu ma pot convinge sa accept mai putin si am primit exact cat am cerut.

| suntserios a răspuns (pentru Eireann):

Și unde e discriminarea având în vedere că ti au dat fix cât ai cerut?

| Eireann a răspuns (pentru suntserios):

Oferta pe care mi-au facut-o initial era mai mica fiindca se gandeau ca daca sunt din Romania o sa accept. Colegii britanici angajati pe un post similar primeau oferte mai mari din start.

| MironMihaela a răspuns:

Da, cand trebuia sa intre o pila pe post.