| rose21 a întrebat:

Abia am inceput clasa a IX-a. Sunt la mate-info - bilingv engleza. Ma gandesc sa ma transfer la stiinte sociale - bilingv engleza, dar sunt nehotarata.
Daca ma transfer la un profil uman, mi se "inchid portile", adica o sa am acces numai la partea umana, pe cand la mate-info, am acces si la partea reala, si la cea umana.
Daca termin stiinte sociale, ce voi deveni? Cu ce ma ajuta logica, psihologia, economia si filosofia? In ce domeniu pot sa profesez?
Normal ca daca imi schimb parerea pot sa fac niste cursuri si sa profesez in orice domeniu vreau, dar vorbesc strict de acest profil, de stiinte sociale.

4 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Si de la profil uman si de la profil real poti sa dai la absolut ce facultate vrei.Inca esti mica si nu stii ce informatician sau medic vrei sa te faci prin clasa a 12-a. Evident poti da la aceste facultati si de la sociale, dar crezi ca vei face fata? parerea mea este sa ramai la real, cel mult transfera-te la stiinte ale naturii. Daca esti la real o sa inveti sa inveti logic, nu sa tocesti la ca uman.

| rose21 explică (pentru Anca95):

Nici eu nu stiu ce vreau.
Ideea e ca nu cred ca mate-info e de mine, e prea greu si eu nu-mi doresc o slujba "rece", sa spun asa. De asta vreau sa stiu daca termin stiinte sociale, cu ce ma va ajuta in viata? Ce pot deveni?

| Anca95 a răspuns (pentru rose21):

Am specificat si mai sus, orice vrei tu. daca te duci sa te inscrii sau sa dai admitere la o facultate nu te intreaba nimeni ce profil ai terminat.
sfat:ramai la realtongue

| Ezeru a răspuns:

Eu iti sugerez sa ramai la profilul tau. Ai orizonturile mai mari si meseriile de la profilul real sunt mai cautate la momentul actual.