| Bianca72 a întrebat:

Buna am 13 ani,si ma gindesc cam ce pot sa devin ca profesie si mi-au venit doua variante:avocat sau psiholog.(Desi sunt sigura ca voi invata la Sorbonne,colegiul din Paris)Ma puteti ajuta? Trebuie sa stiu pe ce materii sa ma bazez la scoala,daca merita, si daca voi cistiga cu profesiile acestea.Va rog cit mai multe detalii. Funditaa!

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Pentru psihologie te axezi mai mult pe psihologie, sociologie, biologie daca te intereseaza sa inveti mai incolo mai mult si din neuropsihologie, educatie antreprenoriala in caz ca vei vrea sa iti deschizi cabinet sau sa infiintezi vreun ONG sau vreo asociatie (eu tare mai regret ca nu am fost atenta in liceu la educatia antreprenoriala... acum invat totul din mers!)
Pentru drept, in liceu te poti axa mai mult pe educatie civica, istorie, poate si ceva economie, iarasi educatie antreprenoriala. Latina si limba romana (ma rog, franceza daca pleci la studii...).
Asta din cate stiu eu despre psihologie si drept, nu stiu ce mai recomanda facultatile. Psihologia am facut-o deci stiu mai multe decat stiu despre drept. Fii atenta ca daca faci facultatea in alta tara, acolo ti-ar putea cere altceva decat ti-ar cere aici.
Cat vei castiga, depinde in ce sistem iti faci profesia si cat de buna esti la ceea ce faci. Depinde cat stii sa te promovezi, daca esti angajata sau lucrezi intr-un cabinet individual,...
Ce sa alegi, este decizia ta. Vezi ce iti place mai mult, ce stii sa faci, ce vrei sa inveti niste ani buni de zile si ce iti doresti sa faci o mare parte din viata ta de adult.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vise de copil.Dar nu te impiedica nimeni sa visezi. Avocat este mai bine.

| PedoBarbie a răspuns:

Şi eu sunt sigură că tu visezi cu ochii deschişi.

| Hash001 a răspuns:

Suni a fetita aia snoaba care se duce in "Paris". Bine ca nu te duci la"yorkshire" sau la alte denumiri britanice gretoase ca deja mi se facuse rau. Daca vrei sa faci ceva din viata trebuie sa fii inteligent nu sa inveti ca un spart.

| valentino52 a răspuns (pentru Hash001):

E mica, las-o... pana atunci se mai maturizeaza si daca ajunge acolo bravo ei desi ma indoiesc serios pentru ca daca au parintii bani multi nu e indeajuns, si daca esti super inteligent degeaba daca nu ai bani pentru ca nu iti plateste nimeni zecile de mii de euro care trebuie sa le platesti ca taxa, indiferent de situatie! Si pana la urma urmei daca ai diploma de la Sorbona clar nu muncesti in Romania, deci ce mai conteaza daca esti psiholog sau avocat oricum castigi bine.

| Bianca72 explică (pentru Hash001):

Esti penibil, n-ai de unde sa stii cum invat sau ce fel sunt. Odata ce m-am gindit sa ajung atit de departe inseamna ca este ceva.Nu cred ca un om de pe strada poate veni cu ideea "O sa ma duc sa invat la Sorboone" sau cine stie ce.Stiu ce zic chiar si daca am 13 ani.

| GOtiCKAsasin a răspuns:

As alege Avocat se cistiga mai bine si peste tot e nevoie de avocati!