| alex1996 a întrebat:

am 14 ani, imi doresc sa devin fotbalist, joc pe postul de portar. Nu am mai jucat pana acum la vreun club sau academie.Parerea mea si parerea celor pe care ii cunosc este ca joc destul de bine, credeti ca e prea tarziu sa devin fotbalist profesionist?

Răspuns Câştigător
| leonardo a răspuns:

Salutare. In nici un caz nu este prea tarziu, este o varsta ok. Poate ca ar fi momentul sa cauti sa te inscrii la un club unde sa poti beneficia de ajutor specializat, profesionist, care sa te ajute sa-ti dezvolti anumite abilitati. Singur, in curtea scolii sau cu prietenii te vei plafona dupa un anumit nivel. Bafta happy!

7 răspunsuri:
| Dj Boalca a răspuns:

Nu, la varsta ta este tarziu sa te apuci de fotbal ca fundas mijlocas sau atacant, insa ca portar iti este mai usor sa te integrezi in profesionalism

| Ștef_6990 a răspuns:

Unii s-au apucat de fotbal la 20 de ani și au ajuns jucători mari.
E clar că ai un dezavantaj mare, dar prin muncă și talent se poate recupera.
Din experiență personală îți spun că postul de portar este unul foarte greu, iar dacă ești o persoană mică de statură (sub 1. 80m) ești defavorizat clar și de fizic. Poți recupera prin forța picioarelor și prin reflex. De asemenea, postul de portar este unul foarte dur, probabil cel mai dur. Un portar încasează în medie cele mai multe lovituri (coate, picioare, mingi etc) decât orice alt jucător prin fault. De asemenea, există tot timpul posibilitatea de a te accidenta grav la cap (cazul lui Cech). Succes în alegerea ta!

| Nede a răspuns:

Nu e deloc prea tarziu.intr'un fel este chiar mai bine ca ai 14 ani... poti sa te apuci de fotbal si la 18 ani daca esti bun ajungi undeva...deci nu ezita. fa ce iti place

| dany1219 a răspuns:

Nu, dar trebuie sa te tii de acest sport si sa joci din ce in ce mai bine.winking

| Wladutz a răspuns:

Eu nu cred ca este prea tarziu este un proverb"si cei din ceasul al 12-lea sunt bineveniti"asa ca daca iti place acest sport tinete de el cu ambitie si pasiune si iti garantez ca nu vei da gresi si vei fi cel mai bun cu diorinte si vise. Poate o sa joci in liga campionilor.Eu iti doresc mult mult succes si sa fi cel mai bun. Ciao fotbalistulewinking

| OSCARtoons a răspuns:

Nu ai nicio sansa

| alex1996 explică:

Nu sunt chiar mic de statura, am 1, 74, si pentru 14 ani cred ca e o inaltime ideala