| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si am plecat din romanania cand aveam 11 ani.
Au trecut aproape 5 ani de atunci, am terminat 3 clase in Romania si m-am mutat in Anglia la 11 ani, Nu ma pot adapta deloc aici, mi-e greu sa imi fac prieteni, totul e pentru ca in primul meu an aici nu stiam limba engleza si am invatat singura cu timpul, colegii mei de clasa radeau de mine pentru ca nu stiam sa v limba. Primii 3 ani au fost cei mai urati ani din viata mea nu aveam prieteni si stateam singura, au fost si multe atacuri chiar si fizice foarte grave incat parintii mei au fost nevoiti sa voreasca cu directorul scoalii ca sa se ia masuri si a fost bine o perioda apoi a inceput iar. Pentru mine a fost o trauma si mi-am pierdut multa incredere in sine. Nu mai sunt aceiasi persoana care eram in Romania, acum 4 ani eram un copil fericit, vioi si eram inconjurata de prieteni, in acesti ani de cand sunt plecata simt ca nu mai traiesc, sunt retrasa nu mai stiu sa comunic la fel, mi-e frica de ce crede lumea am emotii cand vorbesc cu colegi mai ales cu baietii pur si simplu nu am incredere in mine, nu eram asa si nu stiu ca sa fac as vrea sa vin in Romania definitiv, (acum as fi fost la liceu) inca tin legatura cu fostii prieteni si as putea sa ma intorc, dar parintii mei cred ca nu am un viitor acolo si ca multi pleca in strainatate, dar nu mai pot sa stau aici simt ca toata copilarea mea se scurge usor si ca nu pot profita cat mai sunt copil. Adolescentii de seama mea se disteaza au prieteni ies impreuna iar eu aici sunt singura, Chiar nu stiu ce sa fac mi-ar fi greu in Romania pentru ca unele subiecte sunt difereite romana care nu o stiu adica gramatical pentru ca am facut numai 3 ani in Romania cu toate ca eram foarte buna la scoala, istoria romaniei si restul. Am nevoie de sfaturi credeti ca as putea sa continui scoala in Romania dupa 5 ani? Mersi si scuze pentru greseli si pentru paragraful lung laughing) sunt f stresata si am nevoie de pareri

7 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

As putea sa le dau dreptate parintilor tai! Cu toate ca ai fost vazuta ca un outsider, crede-ma este spre binele tau. Romania nu e o tara din povesti! Eu unul mi-as dori sa fiu in locul tau, dar nu sunt, asa ca mai trebuie sa mai astept ceva timp pana voi pleca in anglia!

| anonim_4396 explică (pentru PanaceuUniversal):

Nu cred ca ti-ai fi dorit sa treci prin ce-a trecut ea.
Oricat de frumos ar fi in al parte, tot mai bine o sa te simti in Romania langa ai tai.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru anonim_4396):

Familia ei e acolo! Crede-ma am trecut prin mai rele aici in Romania decat a trecut ea acolo! Orice lucru diferit la o persoana fata de restul turmei il cotegoriseste drept un stigmat!

| anonim_4396 explică (pentru PanaceuUniversal):

"Langa ai tai" nu ma refeream doar la parinti.

| Ðida a răspuns:

Salut. De ce nu vorbesti cu un psiholog? Te va ajuta si iti va da sfaturi mai bune ca ale noastre...
PS: Toti romanii cred ca aici in tara nu ai ce face, si e adevarat...Si eu am fost plecata in Portugalia 6 ani (din clasa intai pana in clasa a sasea), acum sunt la liceu si daca as avea ocazia as vrea sa plec inapoi in Portugalia sau daca nu in alta tara sa fac facultatea si sa lucrez. Incearca sa te transferi la alta scoala. Daca te face sa te simti mai bine putem vorbi in particular. Am sa te ajut cum pot fiindca imi imaginez ca ti-e greu. Nu cred ca ar trebui sa-ti pese ce spun colegii tai, imi par cam idioti din moment ce se comporta asa, sper sa nu fii victima de bullying.
Ai grija de tine!

| SPYRYT a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti faci o prietena care e sincera si sa te ajute, si cand vorbesti cu cineva (baiat) gandeste-te ca un doar un baietel nu te gandi ca cineva foarte wow, si trebuie sa fi sigura pe tine, gandeste-te mereu ca tu poti, tu vei reusi, nu trebuie sa ai emoti stiu cum ii ca si eu am emoti mai ales cand raspund la ore sad, si colegi care te batjocoresc da-le pace nu-i bga in seama, asa mi-au facut si mie cand am intrat in clasa a V a, (acum nimeni nu se mai ia de mine cas cel mai tare si foarte bazat) deci nu uita ca tu poti orce iti doresti si ai incredere in tine ca poti si zi mereu ca eu pot nu gandi niciodata (negativ) ca esti cea mai slaba gandeste ca esti cea mai buna k daca vrei sa mai vorbim ma poti contacta la king_valentiu@yahoo.com bye-bye

| Teolic a răspuns:

Uite... ai o sansa de 1 copil din 500 chiar mai mult,vine vara, nu stiu cum e acolo, asa ca nu vreau sa dezvolt subiectul ca as vi *** sa fiu si eu impreuna cu tine si eu unul chiar as fi vrut sa rada lumea de mine, inseamna ca atunci sunt important, uneori auzi niste lucruri de la altii pe care nici tu nu le stii despre tine..stai linistita incearca sa te acomodezi intr'un anturaj si ai grija cum iti alegi prieteni, daca acestia au sa fie unii de treaba le spui lor ce ai pe suflet si nu o sa mai intampini vre'o problema la liceu, la 11 ani cand ai plecat acolo si copii erau mici si inculti cu vremea se schimba omul...