| mayaaaaa a întrebat:

Buna, am 15 ani si anul acesta intru la liceul economic in clasa a 9a. Visul meu este sa studiez in Statele Unite ale Americii pentru facultate dar m-am gandit ca pot sa fac asta si din clasa a 10. Doresc sa va cer ajutorul sa imi oferiti sfaturi si sa imi spuneti cum se procedeaza

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o cunoștință care anul acesta a aplicat prin Edmundo la o universitate din SUA pe Computer Science. Din câte am înțeles a fost vorba de niște costuri destul de mari chiar și în acel campus unde va sta în primul an de facultate. A susținut în clasa a XII-a IELTS, necesar la dosarul de înscriere (diplomă care este validă pentru următorii 2 ani, din câte știam). Ar fi cel mai indicat să îl susții într-a XI-a.

O să vorbești cu un operator de la Edmundo cu privire la oferta educațională, este absolut gratuit tot procesul de înscriere și poți obține și împrumut guvernamental (rambursabil, evident, totuși sunt anumite condiții de restituire favorabile ție). Calitatea actului educațional in state este cu mult peste ceea ce se prestează in România. Succes! happy

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia note mari (peste 9) inclusiv la bac - e o condiție obligatorie

| johnnny123 a răspuns:

In primul rand, cat timp esti minor nu ai cum sa pleci acolo de capul tau, fara familie. Deci varianta cu "vreau sa fac asta din clasa a 10-a" pica din start.

Iar ca sa faci facultatea acolo, trebuie ori sa ai niste rezultate foarte bune la invatatura astfel incat sa primesti o bursa din care sa te poti intretine, ori sa-ti dea parintii o groaza de bani ca sa-ti permiti sa traiesti acolo si sa-ti platesti studiile.

Si cand spun "o groaza de bani", vreau sa spun ca in functie de facultate si de locatie iti trebuie intre 30.000 si 100.000 de dolari pe an.

| Lukasssz a răspuns:

Trebuie sa ai peste 9.50 la bac daca nu vrei sa dai cash-ul gros la americani pentru o facultate