| Andrei555678 a întrebat:

Salut,sunt elev in clasa 12-a la o clasa de economic, am 17 ani si ma intereseaza sa merg la facultate in Anglia(am membri din familie acolo), doresc sa fac o facultate de management si vreau sa stiu de ce as avea nevoie ca sa intru la facultate si ce cerinte ar mai fi, deja o sa dau Cambridgeul anul viitor pana in bac si daca conteaza nota la bac. Daca puteti sa-mi oferiti cat mai multe informatii va rog m-ar ahuta foarte mult.Multumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca familia ta isi poate permite sa plateasca mii de euro, timp de 3-4 ani cat tine facultarea in UK, sigur, de ce nu?!

Informatii oficile si reale gasesti pe site-ul guvernului din UK la "study visa" ori "student visa" pentru a afla daca esti eligibil conditiilor cerute de UK.
Daca terminai liceul in UK si parintii tai erau acolo cu viza de munca legala, era mai simplu pentru tine sa te inscrii la facultate, in conditiile acelea.

Uite aici info pentru tine:
https://www.topuniversities.com/......udent-visa

https://www.gov.uk/......udent-visa

| MrAM a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu are nevoie de mii de euro, nu mai baga copilul in panica daca nu stii despre ce e vorba. Se acorda students loans in 90% din cazuri, cu un loc de munca part-time se poate descurca mai mult decat oky.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MrAM):

Tu ai idee ce inseamna "student loan" si cui i se poate aloca?
Pentru ca nu-i eligibil oricine sa obtina acest imprumut.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai posibilitatea sa studiezi in strainatate daca esti olimpic international la unul din obiectele astea: matematica, fizica, chimie, sau IT.

Mai sunt si alte forme de a studia afara, dar mai toate au cerinta platii cursurilor sau a facultatii.
Trebuie sa intri pe site-ul guvernului din UK si sa citesti ce scrie acolo, la "student visa" care sunt cerintele si daca esti eligibil.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://edmun.do

| MrAM a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te focuzezi pe nota de la bac, sa fie cat mai mare. Pe criteriul asta poti alege si facultatea dorita. Si binenteles limba engleza, nu trebuie vorbita la perfectie da cu cat o stii mai bine cu atat esti mai avantajat. La 17 ani ar trebui sa iti fie foarte usor sa inveti limba si sa te adaptez la sistem. Succes!

| AndreiAndreiP a răspuns:

Ce poti sa faci este sa intri pe website-ul facultatilor si sa cauti profilul dorit iar acolo o sa-ti arate cerintele pentru a fi acceptat. Daca mergi cu nota de la bac o sa-ti ofere ei bursa si tot ce ai nevoie, daca nu iei bacul tot inca poti merge la facultate dar o sa fie part-time si nu o sa fie la fel de serioasa. Cambridge-ul nu situ cat de mult conteaza deoarece o sa ai parte de 2-3 interviuri unde vor sa vada ca intelegi si poti sa metii o conversatie in limba engleza.
Ca si un start, eu am o fosta coelga de liceu care a venit in UK cu nota de la bac si a mers la University of Greenwich. Dupa ce vezi cum sta treaba poti sa te uiti si la alte facultati, cauta top100 universities in UK sau Londra deoarece cu nota de la bac ai sanse la facultati de top.

| Fr13nd a răspuns:

Vezi ca este un grup de FB "Romani in Anglia", acolo vei gasi mai mult ajutor.