| Kjdn a întrebat:

Bună! Aș dori să știu ce ar trebui sa fac ca să ajung profesoară de BIOLOGIE,? Ce liceu, facultate? Dar medii?!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa faci liceul pe profilul de stiinte ale naturii si apoi o facultate de biologie si cu un modul pedagogic.

| Lukasssz a răspuns:

Nu conteaza neaparat profilul liceului, dar trebuie sa faci facultatea de biologie pe urma...

| Nirvanaaa a răspuns:

Liceu - mai bine științele naturii ca se face mai multa biologie acolo.
Facultate - Facultatea de Biologie, dar trebuie sa aplici pentru modulul psihopedagogic ca sa devii profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un liceu cu profil real, mai exact Stiintele naturii si Facultatea de Biologie - UniBuc.

| Aditu94 a răspuns:

Trebuie sa urmezi o facultate de biologie si un curs de pedagog, apoi poti sa practici.

| Ka0ru a răspuns:

La liceu preferabil profilul de Stiintele naturii, apoi o facultate de biologie (ai la Bucuresti, Iasi, Cluj, etc., in general se intra pe baza notei de la bac) si in timpul facultatii ai optiunea de a face modulul psihopedagogic gratuit (daca renunti la el in timpul facultatii si il faci dupa atunci se plateste). La unele facultati de biologie ai si optiunea de a face un master pedagogic.