| Paramore_1504 a întrebat:

As vrea sa dau la medicina si as vrea sa stiu despre tot. Cand dai bacul la ce dai? Biologie si mai ce? ..Cati ani faci facultatea de medicina? Cati ani dureaza stagiatura si rezidentiatul? Spuneti-mi tot va rog.

PS: Vreau sa ma fac cardiolog sau neurochirurg

2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

La ce dai bacul nu are legatura cu faptul ca vrei sa dai la medicina, ci cu profilul pe care ti-l alegi la liceu, dar da e ok sa dai la biologie sau chimie pentru ca te va ajuta cu admiterea (desi materia difera destul de mult). Facultatea dureaza 6 ani si apoi urmeaza rezidentiatul. Stagiatula. aia se face din anul 4 pana in anul 6. Rezidentiatul pentru ceea ce vrei tu dureaza inca 6 ani, deci in total 12 ani, dar nu trebuie sa tragi concluzii pripite si sa spui ca vrei nu stiu ce specializare pentru ca in anii de facultate se pot schimba multe, dar nu numai atunci pentru ca, din cate inteleg eu, tu nu esti nici la liceu ceea ce inseamna ca inca te poti razgandii si sa nu dai la medicina sau poti sa nu intri cand vei da admiterea. Asa ca cel mai bine e ca momentan sa tragi tare, sa iei note mari la examenele care urmeaza sa le dai, iar cand va veni timpul sa inveti foarte bine pentru admitere. Mult succes!

| tarele99 a răspuns:

Bacul il dai la romana, Biologie, matematica si creca cam atat(in fine mai depinde si de profil). Facultatea dureaza 6 ani.Rezidentiatul mai dureaza inca 6 ani.Dar nu-ti fa griji ca trebuie sa inveti mult.Cand tie greu gandeste-te cate vieti vei salva dupa ce vei termina cu scoala propriu zisa.Eu ti-as recomanda sa te faci cardiolog ca castiga mai bine! MULT SUCCES!