| YukyTsukiyomi a întrebat:

Funda+Voturi.....as vrea sa dau la medicina si sa devin neurochirurg, dar mai intai as vrea sa stiu avantajele si dezavantajele acestei meserii!
Si daca ati putea sa-mi spuneti aproximativ cati ani ia....stagiatura,rezidentiatul,doctoratul diploma etc!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Eu zic intai sa intri la facultate si dupa vezi ce te vei face pentru ca in 6 ani se schimba multe ( nu de alta dar am avut si eu colegi in anul I care la fel ca tine vroiau sa devina neurochirurgi si dupa un semestru s-au lasat de facultate ca si-au dat seama ca nu e de ei). Rezidentiantul la neuro dureaza 6 ani stagiatura... laughing numai in filme se face (adica faci in facultate stagiu dar ala e alceva) si doctorat nu esti obligata sa faci doar daca vrei. Deci in total 12 ani.
Avantaje si dezavantaje... ca in orice cariera de medic. Mult de invatat, multi ani in care stai pe capul parintilor, iti pot murii pacientii etc. Dar sti cum e : daca esti cu adevarat pasionat de ceva nu vezi decat partea buna a lucrurilor.

1 răspuns:
| 7Mary7 a răspuns:

Facultatea de medicina tine 6 ani si este extrem de grea; trebuie sa iti placa cu adevarat si sa poti invata atat de mult. Dupa terminarea facultatii urmeaza rezidentiatul, care dureaza si acesta cativa ani, in functie de specialitatea pe care ti-o alegi-in cazul tau neurochirurgie (aceasta este cea mai grea specializare, iar rezidentiatul pentru ea tine 7 ani, din cate stiu eu). Dupa ce termini si rezidentiatul, vei da examen, iar daca il vei lua vei deveni in cele din urma medic si vei putea profesa; dar asta dupa atatia ani de munca!