| ralu14sss a întrebat:

As vrea sa stiu ce facultate este mai buna, ASE sau Politehnica?

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Poli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu compari o facultate cu o universitate. politehnica contine vreo 12-14 facultati, hotaraste te ce vrei sa compari

| cristimihailov a răspuns:

Salut, tine de tine la urma urmei.

Ar fi 4 pasi:

Pas 1:

Eu te-as sfatui sa mergi la oglinda, sa te speli pe fata, si apoi sa incepi sa te gandesti la ce fel de persoana esti.

Daca esti o persoana foarte sociabila, care isi doreste sa socializeze si acum, dar si in viitor cu oamenii, care se vede activa in general, si care are si inclinatii umaniste, atunci politehnica ar putea fi a doua optiune.

Daca esti o persoana relativ ordonata, careia matematica ii place la nebunie si vrea sa stie cum sunt facute lucrurile, vrei sa le faci, intelegi calculatorul, intelegi putina fizica, etc... atunci poate ASE-ul devine a doua optiune.

Pas 2:

Dupa ce te-ai hotarat ce fel de persoana simti ca esti, te duci si la parinti si ii intrebi. Daca esti mai inclinata catre tehnica sau catre umanism.

Pas 3.

Te uiti la tine si incerci sa iti imaginezi ce ti-ar place mai mult? Te-ai vedea in pozitia de stat la birou toata ziua si descurcand ite incurcate? Sau te-ai vedea plimband hartii, facand de multe ori acelasi lucru, verificand cifre, etc.

Pas 4.

Te uiti pe site-urile de job-uri, vezi ce job ti-ar place, te uiti la ce cerinte sunt pe acolo (mai mult sau mai putin) si vezi in care te regasesti mai bine.

La final, iei rezultatele de la cei patru pasi anteriori si in functie de ei, iei o decizie.

Nu as vrea sa te influentez, dar eu as mai pune in calcul si cibernetica. Fiind intre Politehnica si ASE.

| ralu14sss explică:

Eu as vrea sa dau la finante banci. Despre Politehnica nu stiu mai nimic.

| mcn a răspuns:

Lumea spune ca politehnica însă cel mai bine este sa urmezi facultatea care sa te ajute sa obti jobul pe care ti-l doresti! :*