| Palorma a întrebat:

Bună. Ce ar trebui sa fac pentru a deveni psihoterapeut? Ma refer la studii. Cam cati ani mi-ar trebui?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Depinde...
Poti face facultatea de psihologie si apoi sa te specializezi pe psihoterapie sau poti face facultatea de medicina, apoi mergi pe ramura de psihiatrie.
Dar depinde mult de ceea ce iti doresti tu sa obtii cu aceasta ramura a psihoterapiei, in ce domeniu ai intentia sa profesezi si care este obiectivul principal, atat in ceea ce inseamna tipologii de pacienti dar si evolutia ta profesionala.
Daca vrei sa fiu sincera cu tine, eu intotdeauna le recomand pacientilor mei un psihoterapeut care sa fie medic psihiatru, nu un psiholog pentru ca psihiatrul are o abordare diferita a bolilor mintale.
Acum conteaza mult si ce idealuri ai tu in privinta acestei cariere si carui public vrei sa i te adresezi.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu stiam ca facultatea de psihologie e de 3 ani, o facultate de cacao pe care oricine poate sa o faca.
Ma si mir ca exista atatia psihologi pe piata, niste sarlatani la care apelam cand ne simtim stingheri si incoltiti.
Acum stiu ca multi dintre ei urmeaza niste cursuri specializate.
Dar facultatea in sine e de 3 ani.

| Palorma explică (pentru Simpatic):

Exact, dar nu poti sa te angajezi doar cu facultatea făcută...

| Simpatic a răspuns (pentru Palorma):

Asa este, a la psihologii la care am fost (2 la numar) aveau afisate diplomele pe perete, un fel de cursuri de calificare, fiecare cred ca avea 7-8 bucati, deci asta ma duce cu gandul ca dupa terminarea facultatii ca sa poti profesa ai de facut niste specializari...

| Molusca a răspuns:

Trebuie sa faci facultate, durează cam 4 ani