| Skittles19 a întrebat:

Ce cariera ati vrea sa urmati? Adica ce principii urmati in viata?

a) Sa aveti o cariera aducatoare de profit.
b) Sa aveti o cariera care va place.

Voi ce credeti si de ce?

Astept pareri.
Pa, pa! kiss

5 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Daca nu incerci sa le imbini pe amandoua, nu faci nimic.
Degeaba ai banii de pe lume, daca nu mergi la munca cu draga inima.sau degeaba faci ceea ce-ti place, daca nu ai bani nici de paine in portofel.
Neaparat o combinatie e ideala pentru o viata placuta si cu satisfacii financiare.

| ATHOS a răspuns:

Incearca o combinatie, va fi mai bine. Eu le-am gasit pe amandoua.
Bafta!

| madelf a răspuns:

Hmmthinking
Poi, eu mereu mi-am dorit sa fac facultatea de medicina veterinara. Mi-am inchipuit cum o sa am cabinetul meu, o cladire destul de maricica, al carei subsol sa fie destinat animalelor abandonate, la parter sa fie cabinetul cu toate cele, iar la etaj sa fie casa mea. Mi-ar placea foarte mult ca pe acoperisul cladirii sa fie un caine si o pisica sculptate ca sa se vada ca e un cabient veterinar...nu?big grin.deja am facut primul pas spre cariera asta, am dat la profilul Stiinte ale naturii ca sa ma pregatesc pentru asa ceva big grin.

| Kat123456 a răspuns:

Nu pot sa iti spun exact ce as vrea sa fiu intotdeauna mi-am dorit sa fiu actrita sincera sa fiu, dar in momentul in care voi fi nevoita sa aleg o cariera voi incerca sa combin utilul cu placutul si iti spun si de ce pentru ca imi doresc cu adevarat sa am o slujba sau o cariera la care sa nu ma duc doar pentru bani sa ma duc si din placere pentru ca lucrul facut cu sila este groaznic si utila in sensul sa castig ceva bani ca sa nu fiu nevoita sa nu am ce manca sa traiesc mereu cu grija zilei de maine, vreau sa imi pot castiga traiul. Asta este parerea mea nu stiu care e a ta daca iti place dar este ceea ce cred(tbx ca pe o sora) :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm!

Eu cred ca o slujba buna e una ce contine amn2 variantele. Trebuie sa iti placa bineinteles, dar nu boti lucra cu 2 lei pe luna, mai ales daca vei avea o familie numeroasa. Poate nu toate joburile sunt perfecte pentru tine (sau oricine alticineva) tu trebuie sa cauti una cat mai potrivita pentru tine, pentru facultatea pe care ai facut-o si una cu cati bani ai nevoie lunar pentru o viata decenta.
Eu vreau sa devin doctor pediatru(chirurg e cea mai aiurea meserie pentru mine) pana acum, iubesc copiii. pup mare!
FuNdItZzA?