| nicolaeraluca a întrebat:

Ce parere aveti de facultatea de Management si cea de Relatii internationale si studii europene (RISE) de la SNSPA? Dupa ce termini aceste facultati te poti angaza in domeniile pe care le-ai studiat sau ai nevoie de pile si cunostinte?

Răspuns Câştigător
| lizucalisuca a răspuns:

Intre ASE si SNSPA e mai ok sa alegi SNSPA-ul. In primul rand e o facultate mai noua si cu mai putini profesori dogmatici si autoritari, care se comporta ca si cum ar fi dumnezei iar studentii nistre prosti care trebuie sa-i venereze. In al 2-lea rand in cazul in care vei avea restante sau va trebui sa platesti facultatea, la SNSPA anul universitar costa mai putin iar restanta nu se plateste din prima, ci doar re-re-urile, fata de ASE. Iar daca ajungi sa platesti oricum costurile sunt la jumatate. In afara de asta, ASE-ul iti ia bani pentru fiecare hartoaga de care ai nevoie, inclusiv pe diploma de licenta si te mai si trimit pe la cele 15 sedii dupa diverse semnaturi si formalitati birocratice. Sunt ORIBILI! La SNSPA e mai lejer putin desi nici ei nu sunt extraordinari dar in comparatie cu ASE-ul sunt o gura de aer proaspat.
Daca te poti angaja in domeniu depinde de nivelul la care vei ajunge (daca dai dupa la master/doctorat) si de situatia economica din momentul absolvirii. Bafta!

| nicolaeraluca explică (pentru lizucalisuca):

Multumesc pentru raspuns. Prin situatia economica din momentul absolvirii te referi la faptul ca trebuie sa ai un venit destul de mare la terminarea facultatii/masterului ca sa te poti angaja la o firma sau sa intri in corpul diplomatic?

| lizucalisuca a răspuns (pentru nicolaeraluca):

N-ai pentru ce! Nu numai, ma refer la situatia economica generala. De exemplu cineva care termina facultatea inainte de 2008 cand a inceput criza se angaja mult mai rapid si pe mai multi bani decat de atunci pana astazi. Deci daca vei termina facultatea in plin avant economic ai mari sanse sa iti gasesti rapid un job bine platit, in schimb daca se va adanci criza e posibil sa ramai ceva timp pe bara. Trebuie, deci, si ceva noroc!

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

MIe mi se pare cam facultati de pierdere de vreme, dar daca tie nu tie se pare nimic altceva interesant, du-te acolo.