| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Buna! Consideri ca astrologia este impotriva lui Dumnezeu? Vreau un raspuns cat mai detaliat daca se poate! Ieri cineva mi-a zis asta, ce ma socheaza e faptul ca acea persoana crede in Dumnezeu si merge des la Biserica. Am sunat azi si un preot ortodox, cu care am vorbit putin mai de mult si mi-a zis in felul urmator:"Este greu de spus. Din punctul meu de vedere, toata stiintele converg catre o singura concluzie si anume: exista Dumnezeu." Femeia care face curat la biserica mea(acest "job" este benevol) mi-a zis in felul urmator:"Nimic din ce a lasat Dumnezeu nu este impotriva lui." Adica e si ea in domeniu, doar stelele, planetele au fost lasate de Dumnezeu. Tu ce parere ai despre astrologie? Sincer, sincer. Si inca ceva ce intra in alta sfera, merita sa fac un curs de astrologie? Crezi ca e greu sa imi gasesc un job dupa? Cu un astfel de curs pot deveni doar astrolog?

46 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Astrologia nu e o stiinta in primul rand.
E o poveste fix ca religia.

Greu sa zis ca o poveste e impotriva altei povesti,

Cat despre domnul preot care zice "toata stiintele converg catre o singura concluzie si anume: exista Dumnezeu" realitatea e fix pe dos, toata stiinta contrazice doar cu logica minima existenta unui dumnezeu.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru suntserios):

Dc zici asta"Toata stiinta contrazice existenta lui Dumnezeu"?

| suntserios a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Din cauza logicii simple.
Cand povestile cu dumnezeu implica invieri, despartiti de ape, transformari de paini, inundatii globale si batranei care construiesc barci, batranei omnipotenti, construiri oameni din coaste, vizibilitate din ceruri samd...

| Rq92 a răspuns (pentru suntserios):

Stai puțin, că dacă eu nu sunt capabil să îmi văd creierul în cap, cred că nu există dacă îmi spune altcineva? Și dacă o iei de la teoria Big Bang, cine a produso?
Iau acum un microscop și văd pe loc cum apare din nimic o specie nouă de bacterii.
Știința acreditează Biblia pentru că ai armata egipteană în M. Roșie, vorbește despre poporul Israel cum îl va pustii și îl va reface( Israel nu era o țară până în trecutul apropiat, a fost ruinat, rămas un loc gol și după al doilea război mondial refăcut), Isus a lăsa un mormânt gol. Și sunt multe pe care știința le confirmă.
Dar, chestia asta cu religia e nașpa, nici una nu e bună, câte sunt ele 3000 pe pământ. Că trebuie să țin tradiția pentru că străbunicul nu avea internet, trebuie să pup moaștele să iau și eu niște bacterii de-alea bune, trebuie să mă închin la statuia Maria că e bogată în praf pe vălul ăla de piatră, că cine ajunge la 14m ș.a.

| suntserios a răspuns (pentru Rq92):

"Stai puțin, că dacă eu nu sunt capabil să îmi văd creierul în cap, cred că nu există dacă îmi spune altcineva"

aaaaa, hai ca te-a depasit din prima incercare. Poti sa il vezi, fa-ti un RMN.

si sa nu vii pe urma cu aia cu vantul ca nu il vezi.

comparatii de genu ma fac sa nu continui discutia cu respectivul.

| Rq92 a răspuns (pentru suntserios):

Uite, într-o viitoare ordine de idei voi modifica exemplul să nu mai sune răutăcios?
Dar, domnule suntserios, opinia mea e din inimă cu toate intențiile bune.

| Rq92 a răspuns (pentru Rq92):

Semnul întrebării repetat nu trebuia să apară în text, nu știu de ce e așa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Că este o pseudo știință. 2. Nu. 3. Da.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru sadrian46):

Adica nu e greu sa imi gasesc un loc de munca si pot deveni doar astrolog, asta ati vrut sa spuneti?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Profesia de astrolog nu aduce un loc de muncă.

| dullcat a răspuns:

Cum ar putea sa fie impotriva lui Dumnezeu? Nu tot acesta a creat universul, in conceptia persoanei aleia? Si ce e gresit in a studia creatia? Noaptea mintii...

Nu, nu poti deveni astrolog doar in urma unui curs. Daca era asa simplu nu mai existau universitati cu zeci de facultati.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Exista zeci de facultăți de astrologie? Avem și în România?

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

In Romania nu.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Unde sunt?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Asta e mai praf, sigur confunda astrologia cu astronomia.hee hee

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Zi te rog unde e facultate de astrologie, m ai făcut mega curios.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

M a făcut curios acum. Poate o fi. De religie este. O fi și de astrologie. Poate a studiat Nety de la pro acolo.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Hai ma pe bune?
Ii faci observatie omului ca nu merge doar cu un curs, ca exista universitati si facultati si tu dai link uri la niste cursuri?
pe bune?

Acum stii ca daca are cuvantul university in link sau titlu nu e chiar o universitate nu?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru dullcat):

In Romania nu exista Facultatea de Astrologie. Si ca tot spuneai ca "Dumnezeu a creat Universul in conceptia persoanei aleia?". Acea persoana fiind cine caci nu inteleg.

| troleibuz a răspuns (pentru dullcat):

Exista cursuri si de fel-atii, asta nu face felatia o disciplina sau o stiinta reala.

| dullcat a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Am zis ca in Romania nu exista.

Apoi, tu scrii in postare,, Ieri cineva mi-a zis asta, ce ma socheaza e faptul ca acea persoana crede in Dumnezeu si merge des la Biserica. '' si acum ma intrebi cine e acea persoana, ca nu intelegi?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Astrologia e o PSEUDOSTIINTA, sa fie clar! Si chiar si asa, nu poate fi impotriva unui delir mistic. Sau pro...

| minrest a răspuns:

Preotul probabil a inteles ca ar fi vorba de astronomie, care e o stiinta.

| Holiday a răspuns:

Astrologia nu e stiinta. E la fel de relevanta ca ghicitul in zat de cafea. Adica pur si simplu o escrocherie. Dar na, sunt multi analfabeti functional, sigur gasesti clienti.
Stiintele nu se ocupa de Dumnezeu. Cu atat mai putin sa convearga catre concluzia ca ar exista.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Holiday):

Tin sa te contrazic. Religia este stiinta care se ocupa de Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Tu cred ca nu stii ce inseamna cuvantul stiinta. Este?

| Holiday a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Asta e chiar amuzant. Religia nu e stiinta nici ea. Iar dintre religii, doar cele avraamice au acest personaj in peisaj.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Holiday):

Si daca religia nu e stiinta, atunci ce este?

| suntserios a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Poveste este.
Poveste inventata pentru a explica lucruri neintelese si pentru a controla mase de oameni.

| Holiday a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Evident, e...religie. Definitia religiei o gasesti in dex. O poti compara cu cea a stintei. Nu au nimic in comun.

Pe scurt, cam despre asta e vorba: a dog gets more factual information from sniffing another dog`s ass, than a human does from reading the Bible.
Imi pare ca suna mai bine in engleza, de aia n-am tradus-o, dar te descurci tu cu traducerea...cred.

| troleibuz a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Religia nu e o stiinta. Poate fi cel mult o filosofie de viata.

| johnnny123 a răspuns:

Consideri că unicornii sunt împotriva spiridușilor?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru johnnny123):

Adica?

| johnnny123 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Adică astrologia și religia sunt la fel de reale ca unicornii și spiridușii. Este complet irelevant dacă niște povești inventate se contrazic între ele.

| CleanHeart a răspuns:

Cum sa fie împotriva când există zodia pești atât de înțelegătoare laughing
Astrologia e reală fie că cineva crede sau nu și nu face rău nimănui, ne ajuta sa ne cunoaștem mai bine și e tot de la doamne doamne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astrologia este de pe vremea mesopotamienilor. Ba chiar mai veche de atat daca ne luom dupa descoperirea de la gobeke tepe. Dar hai sa mergem pe varianta mesopotana. Adica astrologia are minim 5000 de ani. Oamenii credeau in stele si corelau ziua in care te-ai nascut cu steaua de pe cer. Mai tarziu asta sa aplicat si in cultura vestica, grecii si romanii care au preluat zeii din orient si i-au modificat in functie de propiile necesitati si valori. Ca sa iti dau un raspuns simplu: eu nu cred in astrologie sau zodiac. Doar Isus si cu mine putem decide ce se intampla cu viata mea. Pe Isus l-am avut aproape de fiecare data cand mi-a fost greu, desi stiu ca multi nu ma vor crede, mereu am simtit ca cineva ma iubeste si mai iarta chiar daca sunt un nemernic. Nu cred in stele si ascendenti si mai stiu eu ce. Nu poti fi crestin si sa crezi si in zodii in acelasi timp. Nu poti servi Domnului si lui mamona in acelasi timp.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai simtit ca cineva te iubeste si te iarta CU CE? Cu ce organ de simt? Vorbim de simtul tactil, vaz, auz? Tu presupui ca multi nu te vor crede ca ai simtit ca cineva te iubeste si te iarta. Oricine te va crede, pentru ca nu ai simtit, cu organele de simt, ci ti-ai imaginat in mod subiectiv ca simti iubire si iertare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu asa consider. Nu cred ca e păcat să admiri stelele, planetele, poate chiar sa le studiezi, dar astrologia e mai mult de atât.
Pe dex, definiția astrologiei este următoarea:
"Arta de a descifra și de a prezice destinele pe baza studierii poziției și mișcării aștrilor, a constelațiilor sau a unor fenomene cerești.".
Acum sa aruncăm o privire în Biblie, sa vedem ce zice ea despre asta:
Isaia 47:13-15: "Te-ai obosit tot întrebând: să se scoale dar și să te scape cei ce împart cerul, care pândesc stelele, care vestesc, după lunile noi, ce are să ți se întâmple! Iată-i, au ajuns ca miriștea pe care o arde focul și nu-și vor scăpa viața din flăcări, căci nu va fi ca un cărbune la care se încălzește cineva, nici ca un foc la care stă. Așa va fi soarta acelora pe care te oboseai să-i întrebi. Și cei cu care ai făcut ".

| Sekim a răspuns:

E pur si simplu o aberatie toata situatia asta. O persoana crede ceva bazat pe pozitia stelelor, stele care nu se misca timp de milioane sau miliarde de ani, cine stie cat timp, apoi se uita folosind un telescop la o stea si spune : Zodia capricorn o sa primeasca niste bani maine cu siguranta! Si cealalta persoana, citeste o carte numita „ Biblie " si crede ca un zeu atotputernic si atotvazator ne a pregatit viata dupa moarte. Sa fim seriosi, curs de astrologie? rolling on the floor. Daca nu esti capabila sa intelegi ceea ce intrebi, de ce intrebi? Consideri ca poti sa intelegi raspunsurile pe care le primesti? Cat despre faza cu ce a spus preotul : „ Toate stiintele converg catre o singura concluzie : exista Dumnezeu ". Cel mai probabil acest domn preot nu stie ce inseamna stiinta. E atat de usor sa spulberi teoria existentei lui Dumnezeu, incat nici macar nu este nevoie sa ne bazam pe stiinta ca sa o demonstram. Si oricum, legat strict de intrebarea ta, e irelevant daca astrologia este impotriva lui Dumnezeu sau nu. Oamenii cred in mai multe lucruri simultan, lucru care ne indica clar capacitatea lor mentala. Adica, aceeasi credinciosi cred in zodii, karma si spirite. Ei cred efectiv in 4 lucruri simultan, 4 lucruri care se contrazic una pe alta si care in sine fiecare e o credinta diferita.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Exista mai multe tipuri și nivele de credință, poți să crezi în Dumnezeu și sa faci rele constant sau poți sa nu crezi deloc și sa fi un om pașnic și bun.
Și invers, evident.
Și consider că nu ar trebui sa ne credem superiori doar pentru credinta în Dumnezeu și nici certurile dintre cei ce cred și cei ce nu, nu își au rostul, fiecare sa aleagă sa fie pe linia lui de plutire și în rest doar bine și pace, succes!

| Smmo a răspuns:

Buna, ai aici spus destul de clar ce ne-a transmis Dumnezeu despre astrologie:
https://biblia.resursecrestine.ro/deuteronomul/18

Ca sa practici astrologie iti trebuie un pfa sau o firma, deci ai nevoie de ceva bani, sediu, pe urma sa vezi cum faci sa iti atragi clientii. Si o colaborare la vreo revista in zilele noastre cred ca tot asa s-ar putea obtine. Bani pe curs dai cam degeaba, mai mult sa capeti incredere in tine, dar tot ce ti se va spune acolo gasesti in cartile disponibile deja pe internet si in niste programe de facut astrograme. Daca te decizi sa faci un curs, macar sa faci unul autorizat ANC, sa stii ca esti recunoscuta de stat ca astrolog.

Sincer, sincer? Mai bine coafeza/manichiurista/iti faci pfa sa vinzi ceva etc.

| mrGri a răspuns:

Poate ai citit notiuni de astronomie care te-au facut sa crezi ca esti pasionata de astrologie. La noi in tara astrologia nu e considerata ca o stiinta propriu-zisa dar e folosita ca si o "stiinta de a hrani nevoia de superstitii". Ca si entertainment are succes la fel ca jocurile de noroc sau alte servicii pentru oameni si mai superstitiosi.
Pe cand religia e considerata stiinta la noi. Sunt licee si facultati care studiaza tot ce tine de religia Crestin-Ortodoxa. In acele unitati de invatamant sunt si discipline prin care se invata lucruri concrete care sunt recunoscute si de alte scoli.
Despre astrologie poti sa citesti si gratuit pe net si daca crezi ca inveti ceva si ca poti avea clienti care ar plati pentru serviciile respective, nu te opreste nimeni.

| Rq92 a răspuns:

Păi dacă Dumnezeu a făcut stele și tu le admiri și înveți despre ele, nu înseamnă că Îi admiri muncă Lui Dumnezeu?
Și ce știu e că sunt două tipuri de păcătoși, ăia iertați și ăia neiertați. Pentru că Dumnezeu a creat omul să trăiască veșnic, însă omul din neascultare a păcătuit. Iar singurul preț pentru păcat e moartea, separate de Dumnezeu pentru totdeauna. Iar singurul mijlocitor între om și Dumnezeu e Isus, care a plătit pentru păcat la cruce. Ca oricine își va pune încrederea în el și se va întoarce de la păcatul lui să nu mai moară.