| BiancaDenisa a întrebat:

Daca doresc sa lucrez in invatamant(adica sa fiu invatatoare sau educatoare), ce facultate sau ce studii trebuie sa urmez?

Răspuns Câştigător
| ea_6764 a răspuns:

Pentru a deveni educator sau invatator este suficient liceul pedagogic, cu specializare in pedagogie.
Daca doresti sa devi profesor, in Romania se urmeaza facultatea ce implica materia pe care doresti sa o predai ( ex. prof. de istorie-facultatea de istorie) plus anumite ore de pedagogie.
Succes!

6 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Facultatea de litere thinking

| BiancaDenisa explică:

Multumesc,mai astept pareri, eu oricum sunt la liceul pedagogic din timisoara

| CryStAll_7863 a răspuns:

Facultatea de pedagogie. dupa cate stiu se face si liceu de pedagogie.

| CryStAll_7863 a răspuns:

A da depinde si de profil

| Monylove a răspuns:

Nu te supara ca raspund chiar asa intarziat dar daa absolvi profilul pedagogic poti profesa ca educatoare/invatatoarehappy

| natasha_2517 a răspuns:

Daca am inteles EU corect... Trebuie sa pleci la Pedagogie...hee hee