| lilianath a întrebat:

Bună!
Dacă sunt fata ce pot lucra la Pompieri in afara de a participa la misiuni?

18 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta mai lipsea, lasa ca trimitem toti barbatii la cratita si in caz de razboi tot pe voi va punem pe linia de front!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Lupusor,vezi ca ti-o iei peste bot
sa trimitem toti barbatii la cratita... de ce nu? concursurile de gatit gen Sefi la cutite au fost castigate mai mult de barbati, Chefii sunt si barbati.

| Lupică27 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si crezi ca si tu poti fi luptator commando?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Lupică27):

Am alte abilitati
oricum sunt femei fantastice in armata.

| Lupică27 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

''Am alte abilitati''
cataratul pe blocuri? trasul cu prastia?
''oricum sunt femei fantastice in armata.''
Wonder woman?

| gabicoo a răspuns:

Doamnă de serviciu.

| Lukasssz a răspuns:

Bună! Există multe roluri importante pe care o femeie le poate ocupa în cadrul departamentului de pompieri în afară de a participa la misiuni operative. Iată câteva exemple:
Instruire și educație: Poți fi implicată în instruirea și educarea personalului nou sau în curs de pregătire. Acest lucru poate include ședințe de instruire în domeniul primului ajutor, a gestionării incendiilor și a tehnicii de salvare.
Managementul resurselor umane: Poți lucra în departamentul de resurse umane pentru a ajuta la recrutarea, selecția și evaluarea personalului. De asemenea, poți fi implicată în gestionarea programelor de dezvoltare profesională și în asigurarea conformității cu politica de resurse umane.
Comunicare și relații publice: Poți fi responsabilă pentru comunicarea cu mass-media și cu comunitatea în general, promovând programele de prevenire a incendiilor și oferind informații despre serviciile de pompieri.
Tehnologie și informatică: Poți fi implicată în gestionarea și întreținerea echipamentelor tehnice și a sistemelor informatice folosite în cadrul departamentului de pompieri.
Logistică și gestionarea echipamentelor: Poți lucra în departamentul de logistică pentru a gestiona achizițiile de echipamente, stocurile și distribuția acestora către diferitele unități și puncte de intervenție.
Managementul operațiunilor de urgență: Poți fi implicată în planificarea și coordonarea operațiunilor de urgență, asigurându-te că resursele sunt mobilizate eficient și că operațiunile sunt gestionate în mod corespunzător în timpul situațiilor de criză.
Analiză și cercetare: Poți lucra în departamentul de analiză și cercetare pentru a studia tendințele în domeniul securității și a dezvolta strategii și politicilor îmbunătățite pentru prevenirea și gestionarea incendiilor și altor situații de urgență.
Acestea sunt doar câteva exemple, iar posibilitățile de implicare în cadrul departamentului de pompieri pot varia în funcție de nevoile și structura organizațională specifică a departamentului respectiv.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti fi si pompier. Nu cred ca exista regula ca doar barbatii sa fie pompieri. Si daca cumva exista regula, e discriminare pe fata.
Uita-te la serialul 911. Stiu ca in SUA sunt mai avansati la orice decat noi dar asa ca sa-ti faci o idee.

Răspuns utilizator avertizat
| Lupică27 a răspuns:

Sa lustruiesti barile pe care coboara pompierii.

| gabicoo a răspuns (pentru Lupică27):

Sau să le danseze la bară între intervenții. Pentru ridicarea moralului.winking

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

In functie de cum arata se mai poate ridica si altceva

| gabicoo a răspuns (pentru Lupică27):

Să ne limităm la moral.
winking

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

De ce? Esti la varsta la care doar moralul se mai ridica? laughing

| Korkodeln a răspuns:

Dispecerat, compartimentul administrativ, inspector PSI, etc. activitatea in cadrul pompierilor nu presupune doar misiuni de stingere incedii.

| iamyourfather a răspuns:

Ca peste tot ca femeie: poti spala vasele, geamurile, pe jos. mai faci si de mancare

| Lupică27 a răspuns (pentru iamyourfather):

Sa dea cu rivex pe parchet sa luceasca.