| Marry123 a întrebat:

Daca termin o facultate aici in Romania ( sa zicem Facultate de Psihologie ) s-ar recunoste studile in alta tara din UE (cum ar fi Anglia, Spania)? Un raspuns concret si rapid, multumesc!

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Normal ca sunt recunoscute, dar o sa dai ceva teste la angajare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de tara in care mergi si depinde ce facultate faci. Nu toate facultatile de la noi sunt recunoscute. De exemplu, Universitatea din Bucuresti, se spune ca este recunoscuta. Insa, depinde foarte mult de tara in care vrei sa mergi. Pana nu ajungi acolo si nu te interesezi, nu prea ai de unde sa stii, decat daca afli pe cineva exact in situatia ta, pe care sa il poti intreba.
In orice caz, daca este recunoscuta, diploma trebuie echivalata conform studiilor pe care le ai tu si conform felului in care sunt impartite sectiile in functie de sistemul educational din tara respectiva. De exemplu, o diploma universitara in Romania, poate sa nu fie echivalata cu o dimplma universitara din alta tara. Eu am facut Jurnalismul la noi, la Universitatea din Bucuresti, iar momentan sunt plecata in afara. Desi diploma mea este o diploma universitara (Bachelor Degree), aici nu este echivalata cu o diploma universitara, pentru ca in tara in care sunt Jurnalismul nu este o ramura a Universitatii, ci a unei facultati, deci va fi ceva de genul Professional Degree sau Bachelor Degree in stiintele comunicarii, dar nu va jurnalism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
sigur ca iti este recunoscuta diploma, mai ales pentru ca in strainatate, munca omului este mult mai mult respectata si platita apreciabil.
O zi buna.

| shainitainii a răspuns:

Crezi ca medicii care pleaca in diferite tari dupa ce termina studiile le mai repeta?
Raspunsul e da. Se recunosc studiile.

| denyydenisaa001 a răspuns:

DA.