| Marry123 a întrebat:

Daca termin o facultate aici in Romania ( sa zicem Facultate de Psihologie sau oricare alta) s-ar recunoste studile in alta tara din UE ( cum ar fi Anglia, Spania)? Am auzit ca unele studii nu se recunosc in alta tara, cum ar fi cele juridice thinking

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Unele se recunosc, altele nu, altele se recunosc partial, adica trebuie sa mai faci la ei ceva cursuri ca sa obtii echivalarea completa. Dupa cum ti-a spus si IoanaPsy, cu dreptul e mai delicat. Daca stii la ce facultate si in ce tara vrei sa mergi poti afla precis care este sitatia de la departamentul de specialitate din cadrul Ministerului invatamantului.

| IoanaPsy a răspuns:

Pai cele juridice se refera la legislatia fiecarei tari in parte. Chiar daca facem parte din UE si exista legi comune, nu toate tarile au acelasi mecanism legislativ sau acelasi set de legi. Mare atentie la facultatile private. Unele nu au acreditare si mai fac tot felul de smecherii. E important sa verifici lucrurile acestea inainte de admitere. Succes!