| Imstrong a întrebat:

Bună!
Deci..visul meu este sa devin profesoara de romana si engleza..bine...stiu ce facultate trebuie sa faci,de litere!
Doar ca am auzit ca plateste prost straight face dar oricum asta e visul meu si nu renunt la el.
As avea o mica intrebare doar.
Daca predai engleza sau/si romana la un liceu,si mai dai si la cateva clase din gimnaziu,plus poate inveti engleza si pe cei mici din I-IV,cat salariu poti primi in total? big grin
Si mai o intrebare,cu ce medii din gimnaziu si liceu se trece la facultatea de litere? nu sunt la gimnaziu/liceu,intreb doar asa... Funda, promit!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un profesor in Romania are salariu de 10 milioane pe luna la fel ca un muncitor fara studii, media trebuie sa fie minim 7, altfel altii iti ocupa locul si nu poti intra.

| Imstrong explică (pentru mgtow):

Da inteleg, dar daca predau la..tot ce ti-am zis sus.gimnaziu,liceu si poate o clasa doua de la I-V..imi iasa salarul tot 10 milioane? eu nu cred straight face. app si..crezi ca in strainatate va fi altfel?

| mgtow a răspuns (pentru Imstrong):

La straini e mult mai bine, dar romana nu e nevoie sa o stii daca parasesti tara doar engleza. Deaia iau mita profesorii din Romania pentru ca au un salariu mizer.

| Imstrong explică (pentru mgtow):

O să mă mai gândesc. oricum am un motiv întemeiat să plec de aici.
Mulțumesc pentru raspuns oricum!

| ubox7007 a răspuns:

Am o ruda decan la facultate ia 3000 si ceva de lei + daca mai supravegheaza diferite examene mai primeste niste bani pe la liceu cred ca va fi vreo 2000 si la gimnaziala vreo 1500. Dar gandeste-te ca lucrezi 18 de ore pe saptamana in loc de 40 (ca un muncitor, fie el director fie el macaragiu) si ai vacanta de vara, bineinteles te mai duci la scoala, dar nu te astepta sa muncesti de sa iti sara mintile din cap. Daca mai dai si meditati... Sa mergi in alta tara nu recomand, te va lovi nostalgia casi cadn vei vedea elevi ce vorbesc in alta limba laughing

| rapp2020 a răspuns:

Un profesor are salariul unui bugetar.

| Iyulia3712 a răspuns:

In străinătate clar e altfel, dar nici nu trebuie sa predai la atât de multe clase, e de ajuns sa faci pregatire cu mai multi copii si scoti bani frumușei si din asta.

| panda3 a răspuns:

Referitor la prima intrebare:
nu o sa ai timp ca sa predai la toate o sa ai prea multe ore si in plus ori inveti anume pentru ca sa predai la liceu, ori la gimnaziu, ori la clasele primare pentru ca sunt programe diferite. Daca totusi te decizi mai bine la un gimnaziu iar cu toate orele puse lunar vei avea un salariu de aproximativ 3000 de lei

| Imstrong explică (pentru panda3):

Inteleg.dar eu am zis ca predau la doua materii, romana si engleza, nu se dubleaza salariul? in fine.o sa ma mai gandesc.

| mgtow a răspuns (pentru Imstrong):

Nu se dubleaza deloc.

| XLordy_Denis_1995 a răspuns:

Daca faci ceva ce ai spus ca iti este un vis, fa-l din placere, nu pentru bani. Daca tu simti chemare spre a fi profesor, nu ai decat sa accepti atat salariul, cat si conditiile.