| DMAlexa a întrebat:

Eu si parintii mei deja incepem sa ne sfatuim la ce liceu sa merg mai departe. Am ajuns sa aleg dintre un liceu cu profil Matematica-Informatica sau un liceu cu profil Economic... si nu stiu pe care sa il aleg, ce mi-ar fi mai de folos pe viitor. Voi ce parere aveti? Multumesc celor care imi vor fii de folos! ♥

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pai depinde ce vrei tu sa faci in viata, dupa facultate si ce gen de "cap" ai - mai bun pentru matematica, judecata, sau pentru memorare - economie, marketing etc. Un profil de mate-info ti-ar asigura mai multe posibilitati dupa absolvire, chiar si daca ai alege o directie economica, dar trebuie sa fii sigura ca informatica iti este la indemana, c-o intelegi si ca poti face fata in liceu, nu e deloc foarte simplu. Daca faci mate-info poti merge la o facultate economica gen contabilitate si informatica de gestiune sau finante-banci si o sa-ti prinda foarte bine profilul, dar ai avea de invatat pentru admiterea la facultate in plus si economia. La liceu economic daca esti mergi usor in directia economica dupa facultate, dar cam atat, si nu orice profil de la economic este bun/avantajos/banos. Deci daca nu esti convinsa ca vrei sa mergi pe directie economica si esti sigura ca informatica si matematica multa nu-ti dau dureri de cap, mergi la mate-info si pana termini liceul vezi tu incotro o apuci dupa. Succes!

| Mariiuta a răspuns (pentru mixxjim):

Ea poate merge la o facultate de economie dar trebuie neaparat sa faca niste ore de pregatire in domeniul asta fiind ca la mate-info nu te invata contabiliatate administratie.management deci tot economic e mai bine stiu din popria experienta!

2 răspunsuri:
| Clauditapisicuta a răspuns:

Alege ce crezi ca ti s-ar potrivi mai bine si ai sa ai succes in meseria ta, oricare ai alege-o! Funda?